TUZ GÖLÜ FLAMİNGOLARLA BİR BAŞKA GÜZEL

Kuş varlığı yönünden Türkiye'nin en zengin gölleriarasında yer alan Tuz Gölü, her yıl binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor.

TUZ GÖLÜ FLAMİNGOLARLA BİR BAŞKA GÜZEL
15.06.2019 / 17:37 870

AA muhabirinin, Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğününhazırladığı Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) raporuna göre, kapalıhavzadaki Tuz Gölü, jeolojik olarak tektonik kökenli ve büyüklüğüne karşınTürkiye'nin en sığ gölleri arasında gösteriliyor.

Türkiye'nin en büyük ikinci gölünün bulunduğu Tuz Gölühavzası, İç Anadolu Bölgesi'nde Cihanbeyli ve Haymana platolarıyla çevriliçukur alanın en alçak bölümünde yer alıyor.

Derinliği birçok yerde yarım metreden az olan göl,ilkbahar aylarında suyun çoğalmasıyla 164 bin 200 hektar alana ulaşıyor.Türkiye'nin tuz ihtiyacının yüzde 70'inin karşılandığı göl, ülkenin en az yağışalan yeri olduğu için akarsu bakımından da oldukça fakir.

Kendine özgü doğal yapısı ve tarihi değerlere sahipbölge, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alıyor.

- "A" sınıfı sulak alan

Tuz Gölü, biyolojik çeşitliliğin korunması açısından dabüyük önem taşıyor.  Dünyanın aynızamanda en tuzlu ikinci gölü unvanına sahip 7 bin 414 kilometrekarebüyüklüğündeki bölge, uluslararası kriterlere göre "A" sınıfı sulakalan.

Göl, kuş varlığı yönünden de Türkiye'nin en zengin gölleriarasında gösteriliyor. 1. Derece Doğal Sit alanı olarak tescil edilen bölgedeyürütülen Tuz Gölü Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Projesi kapsamında 71 endemikbitki türü tespit edildi.

Alandaki 226 bitki türünden 2'si hassas çeşit olup, BernSözleşmesi ile koruma altında. Göl çevresinde 241 karasal omurgasız, 16 suculbentik makroomurgasız, 8 balık, 22 amfibi ve sürüngen, 100 kuş ve 25 memelihayvan olmak üzere toplam 412 fauna türü tespit edildi, bunlardan 48 fauna türüise ilk kez kaydedildi.

- Gölde geçen yıl12 bin 746 flamingo dünyaya geldi

Dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı önemli sulakalanlar arasında bulunan Tuz Gölü'nü her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistziyaret ediyor. Binlerce flamingoya ev sahipliği yapan gölde, görsel şölenyaşanıyor.

Geçen yıl Tuz Gölü ÖÇKB Sulak Alanlarda Yaşayan KuşTürlerini Koruma ve İzleme Projesi kapsamında bölgedeki kuş varlıklarınınpopülasyonunun araştırılması, korunması ve izlenilmesi amaçlandı.

Rapora göre, Tuz Gölü'nde 2018'de kuluçkadan çıkanflamingo yavru sayısı 12 bin 746 olarak tespit edildi. Yapılan gözlemlerde buyavruların gelişim dönemlerini sağlıklı olarak geçirdiği ve yetişkin bireylerarasına karıştığı belirlendi.

Tuz Gölü ve çevresinde, yırtıcı kuşlar başta olmak üzereangut, suna, bataklık kırlangıcı, kılıçgaga, Van Gölü martısı, ince gagalımartı gibi birçok kuş türü ürüyor. Ayrıca 21 bozkır kartalı ile 11 birey toykuşunun yaşam sürdüğünün gözlemlendiği göl sınırlarında, 20 ila 32 bireyarasında üreyen toy kuşu popülasyonu olduğu tahmin ediliyor.

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı