FİZYOTERAPİST GÜDENDEDE BEL AĞRILARI KONUSUNDA UYARDI

FİZYOTERAPİST GÜDENDEDE BEL AĞRILARI KONUSUNDA UYARDI
11.06.2019 / 14:54 1244

Ünlü fizyoterapistAbdullah Güdendede yaptığı açıklamada: Günümüzde bel ağrısı onlu yaşlarakadar düşmüş bir şikâyet sebebidir. İş hayatında ise üst solunum yoluenfeksiyonlarından sonra en çok hastaneye başvuru sebebidir. Bireylerin yüzde80’ni hayatında bir kez de olsa bel ağrısı yaşar. Çalışma hayatını kısıtlayanen önemli problemlerin başında geliyor denebilir. Hareketsiz bir yaşama doğrugiden günümüz insanı, çocukluk yaşından başlayarak bilgisayar başında ve sınavhazırlık dönemlerinde masa başında hareketsiz oturma süresinin çok uzun olması,egzersiz alışkanlığının olmaması, doğru yaklaşımların bilinmemesi, bilinçsizegzersizler ve sporlar, oturma, yatma ve yük taşıma gibi aktiviteler hatalıtercihler, anlık hareketler, travmalar ve genetik yatkınlık bel ağrılarınıbaşlamasında önemli faktörlerdendir. Bununla birlikte ilerleyen dönemde gerekliönlemlerin alınmaması kalıcı ağrılara ve fiziksel bozukluğa kadargötürebilmektedir.

TanınmışFizyoterapist Güdendede açıklamasının devamında:Bel ağrısının nedenlerinebakacak olursak: omurgada ki kemik düzgünlüğüne ve kıkırdak dokusuna hasarveren romatizmal hastalıklar, omurgalar arasındaki eklemler yapılarının yaşlaya da başka sebeplerle bozulması böylece kemik yapılarda kireçlenme olması...Kadınlar da çok görülen kemik erimesi(osteoporoz), aşırı kiloların bele binenyükü artırması, omurgaların birbiri üzerinde kayması, omurga eğrilikleri, belaçıklığı, yapısal olan eğriliklerin düzleşmesi, çeşitli sebeplerden kaynaklıomurga içinden geçen sinirlerin sıkıştırılmasıyla oluşur. Belde meydana gelençeşitli problemlerde bölgede kaslar kendini korumaya almasıyla bel tutulmasımeydana gelir. Bel fıtığı; omurlar arasında ki jöle kıyamında ki kıkırdakyapının çeşitli seviyelerde taşması ve sinirlere başı yapması, günlükyaşamamızda vücut düzgünlüğümüze uymayan pozisyonlarda durmak, aşırı stres,sosyoekonomik problemlerde bel ağrısını oluşturan diğer faktörlerdendir.Beldeki ağrının birçok sebebi olduğunu ve bunların hepsinin farklı sorunlardankaynaklanmaktadır. Bununla birlikte bel ağrısı olan birine ilk tavsiye beliniçektirmesidir. Bu çekme işini kendisinin yapması ya da bilenen en yakın çekmeişiyle uğraşan birine gitmesi istenir. Eğer beliniz ağrıyor ise alta yatan birsebep vardır. Eğer siz bunu göz ardı edip giderseniz telafisi mümkün olmayansakatlıklar karşılaşırsınız. İşin bir diğer tarafına gelecek olursak omurgakendi içinde belli eğriliklere sahiptir. Boyun, sırt, bel ve alt bölümler kendiiçinde öne ve arkaya doğru acılaşmalar yapar. Siz bu açıları göz ardı ederekçekme ya da bel çiğnetme yaparsanız en iyi ihtimalle kireçlenmeye nedenolabilirsiz. Yani her işi uzmanına bırakmak hayati derecede önemlidir.

FizyoterapistAbdullah Güdendede son olarak: Peki, bel ağrılarından korunmak için neleryapmalıyız? Öncelikle omurgadaki kaslarımızın olmadığını varsayılırsa sadece5kg kadar yük taşıyabilir. Hâlbuki sadece öne eğilme pozisyonunda omurgayavücut ağırlığının 10 katına yakın yük biner buda neredeyse 70kg ağırlığındakibirinde 700kg yük demektir. Bu yüzden özellikle bölge kaslarınıngüçlendirilmesi gerekir. Aşırı kilolardan kurtulmalıdır. Günlük yaşamda neleredikkat etmemiz gerektiğine gelince; uyumak için boynu iyice destekleyecek bir yastıkseçin, sağ yan tarafınız üzerinize dizleriniz bükülmüş şekilde ve dizlerinizarasında küçük bir destek koyarak yatın ve eğer başka sağlık sorunlarınızdandolayı sırtüstü yatmak zorundaysanız dizleriniz altına yastık koyabilirsiniz.Oturmadaysa; sırt kavsini destekleyecek bir minder bulundurun, sürekli öneeğilmekten sakının, ayakların yerle temas halinde olmasına dikkat edin. Ayaktadurma pozisyonunda bekleyecekseniz bir ayağınızı daha yüksek bir zemine koyunve arada yerlerini değiştirin ve yapacağınız işi belinizi bükmeyecek şekildeyapın. Yük almak için eğilmeniz gerektiğinde bunu dizlerinizi kırarak yapın,dönerken belinizden değil tüm vücutla dönün, yükü taşırken vücudunuza yakıntutun mümkünse iki eşit parçaya ayırıp taşımaya çalışın. Sağlıklı, mutlu veağrısız günler dileğimle…”dedi

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.