EKRAN BAĞIMLILIĞI ÇOCUKLAR ÜZERİNDE BÜYÜK BİR TEHDİT

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesibünyesinde eğitim veren, PDR Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şermin Külahoğlu,ekran bağımlılığının özellikle çocuklar üzerinde büyük tehdit oluşturduğunubelirterek, bu unsurun alkol ve uyuşturucu bağımlılığından daha yaygın birtehdit haline geldiği yönünde açıklamalarda bulundu.

EKRAN BAĞIMLILIĞI ÇOCUKLAR ÜZERİNDE BÜYÜK BİR TEHDİT
10.06.2019 / 14:37 1084

Prof. Dr. Şermin Külahoğlu, “Günümüzde elinde bir akıllıtelefon, tablet veya benzeri bir elektronik alet bulunmayan kişileri görmekoldukça zor. Başta biz yetişkinler, internet sohbetlerine, elektronikmesajlarımıza ve çeşitli sitelerine bağımlılığımızı itiraf etmek durumundayız.İşimiz için gerekli ve çok kolaylaştırıcı olan bilgisayarda sıklıkla sanaldünyaya doğru yoldan çıkıyor ve orada fazlaca oyalanınca, işimizden gerikalabiliyoruz. Bu durumda bazı şirketler çalışanlarına yalnızca işleriyleilgili siteler için internete giriş izni veren katı sınırlar koymaktadır. Ziraekran karşısında geçirilen zaman, alkol ve uyuşturucu alımından daha zoranlaşılır niteliktedir ve ekran bağımlılığı, alkol ve uyuşturucubağımlılığından daha yaygın bir tehdit haline gelmiş durumdadır” dedi.

Külahoğlu, “Ebeveynlik rolü elektronik araçlarayükleniyor”

“Elektronik araçların ebeveynlerin yerini aldığınıgözlemlemek, bana en önemli tehdit olarak görünüyor. Bazı anne babalar,ebeveynlik rolünü kolaylaştırdığı düşüncesiyle, elektronik araçlarınçekiciliğine kapılmış, ebeveynlik rolünü elektronik araçlara bırakmışgörünüyorlar. “Kendime zaman ayırmamı sağlıyor ve günlük işlerimikolaylaştırıyor” diyerek bu araçlara yöneliyorlar. Elektronik bakıcı onunyerine iş başında. Ekranda oyun oynayan çocuğunun sorularına cevapyetiştirmekten, vaktini ona ayırmaktan veya onunla didişmekten kurtuluyor.Çocuklara artık uyku öncesi masalı okumak zorunda değil, çocuğa masal okuyan e-kitabı onun başucuna koymak yeterli. Bunu çocuklarıyla ilgilenmemek değil,ilgilenme tarzı olarak benimsemiş görünüyorlar”.

“Ebeveynler elektronik araçları kullanmaya teşvik ediyor”

Külahoğlu, “Çoğumuz, anne ve babalar olarak,çocuklarımıza elektronik araçları doğum günü veya sınıf geçme hediyesi diyesunuyor ve kullanmaya teşvik ediyoruz. Sonrasında, kısa süre içinde çocuğumuzuninternet gezisi, iletileri, sohbetleri, video oyunları için ekran karşısındasaatlerce vakit geçirmeye başladığını ve bu aracın onun hayatının odağınayerleştiğini pişmanlıkla gözlemliyoruz. O andan itibaren mücadele başlıyor amaevde kontrol altında tutsak da, dışarıda, örneğin İnternet kafelerde bağımlılıklarınıgiderme yollarını kolaylıkla bulabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Sonuç olarak ekran bağımlılığının hem ebeveynleri, hem deçocukları esir almış olduğunu belirten Külahoğlu, “Teknolojik araçların bir deiyi taraftan görmeye çalışırsak, bu araçların yaşamımıza pek çok yenilikgetirdiğini ve getirmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Örneğin, çokyakındığımız internet oyunları bile ölçülü dozda olması koşuluyla, çocuğunduyumlarını, çabuk tepki verme ve harekete geçme becerilerini geliştirebilir,bilişsel gelişimine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun elektronik oyunlarının ona,kurallara uymak, farklı uyum stratejiler geliştirmek gibi sosyal becerileri dekazandırdığını düşünüyorsanız, ne iyi! Ama internet, sunduğu geniş olanaklarınyanı sıra, önemli sapmalar da oluşturuyorsa rahatsızlık başladı demektir”diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.