YAŞA BAĞLI SARI NOKTA HASTALIĞI'NA DİKKAT

AksarayEğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doktor Öğretim ÜyesiErdoğan Yaşar, “Yaşa bağlı sarı nokta” hastalığına dikkat çekerek, 50 yaş veüzeri yetişkinleri uyardı. 

YAŞA BAĞLI SARI NOKTA HASTALIĞI'NA DİKKAT
29.05.2019 / 15:25 663

Hastalığınyaşa bağlı olarak ortaya çıktığını söyleyen Dr.Öğr.Üyesi Yaşar, Hastalığın 2tipinin bulunduğunu, hastalarda yüzde 85-90 oranında kuru tip sarı noktahastalığı, yüzde 10-15 oranında ise yaş tip sarı nokta hastalığının görüldüğünüsöyledi.

Yüzde 90 oranında görmekayıpları olabiliyor.

GözHastalıkları Uzmanı Yaşar, özellikle yaş tip olarak adlandırılan sarı noktahastalığının yüzde 90 oranında görme kayıplarına yol açabileceğini ifade etti.

Yaşar;Sarı nokta hastalığının belirtilerini de şu şekilde sıralayarak, görmedebulanıklık, merkezi görmede bozukluk, yüzleri tanımada güçlük, cisim veşekillerin ortasında siyah nokta, okuma sırasında harflerde bozukluk, eğri veçarpık görme, gece görüş zayıflığı, renkli görmede bozukluk ve ışık hassasiyetiyaşayan 50 yaş ve üzeri yetişkinlere mutlaka göz muayenesi olmalarınıönerdi. 

Yaşar,Sarı nokta hastalığının her iki gözde de aynı anda kuru tip ile başlayabildiğigibi tek gözde başlayıp daha sonra diğer gözde de görülebildiğinivurguladı. 

AksarayEğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.Öğr.Üyesi Erdoğan Yaşar,hastalığın risk faktörleri açısından ileri yaş, ailesel ve genetik yatkınlık,sigara, hipertansiyon, obezite, güneş ışığına fazla maruz kalma ile vitamin vemineral yetersizliğinin de hastalığa sebep olabileceğini söyledi.

Erken teşhis, hastalığıntedavisinde önem taşıyor

Herhastalıkta olduğu gibi erken teşhisin ve erken başlayan tedavinin büyük önemtaşıdığını vurgulayan Yaşar;

“Biyomikroskopile göz muayenesi sonrasında hastanın çekilen OCT (Optik Koherans Tomografisi)ve FFA (Fundus Floresein Anjiyografi) tanının konulabildiğini tedavisinin uzunbir süreç olduğunu ve yaş tip sarı nokta hastalığında, hastalara ilk etaptaanti VEGF enjeksiyonu tedavisi uygulanarak hastalığın ilerlemesinindurdululması yada yavaşlatılması sağlanmaktadır Özellikle yaş tip sarı noktahastalığı bulunan hastalarda, anti VEGF enjeksiyonu tedavisi uygulanarak,hastaya beslenme önerilerinin yanısıra çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanları içeren ilaçlar daek olarak kullanılabilmektedir.

Kuru tip sarı nokta hastalığında beslenmeönerilerinin yanında çeşitli vitamin, minarel ve antioksidanları içeren ilaçlarkullanılmakla beraber göz içi enjeksiyonu bu tipte uygulanmamaktadır”dedi.  

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı