KOBİ MENTÖRLÜK SİSTEMİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi(KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen, NecmettinErbakan Üniversitesi ve InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi YöneticiA.Ş. tarafından saha uygulamaları yürütülen ‘KOBİ Mentörlük Sistemi Projesi’ninKaraman Tanıtım Toplantısı yoğun ilgiyle gerçekleştirildi.

KOBİ MENTÖRLÜK SİSTEMİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
23.05.2019 / 14:13 615

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonundagerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Karaman Valisi Fahri Meral, KOP İdaresiBaşkanı İhsan Bostancı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ali Osman Kaşıkçı, TKDKİl Koordinatörü Özgür Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gökhan Alkan,yönetim kurulu üyeleri ve işadamları katıldı.

 “Rekabetçi ve Yenilikçi Bir Ekonomik İçin YeniYol Haritası Oluşturuyoruz”

Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’de uygulanan ‘KOBİMentörlük Sistemi Projesi’ ile bölgede faaliyet gösteren KOBİ’lerin inovatifyaklaşımlarla, iyi uygulamalar geliştirerek dünyanın gelişmiş ülkelerindekiKOBİ’lerle rekabet edebilir hale gelmeleri; hem ülkemizin kalkınmasına katkısunabilmemiz, hem de dünyanın gelişmiş ülkeleriyle olan rekabetimize sektörelolarak katkıda bulunabilmeleri açısından büyük önem arz ettiğini ifade eden KOPBaşkanı İhsan Bostancı; “Proje ile bölgemizin daha rekabetçi, daha yenilikçi bir ekonomik yapıya kavuşmasına imkansağlayacak bir yol haritasının oluşturulması için analiz ve araştırmafaaliyetleri yürütüldü. Yapılan değerlendirmeler sonucunda KOP Bölgesi'ndegirişimcilik ve yenilikçilik alanındaki temel sorunlardan en önemlileri olarak;‘Bölgedeki firmaların Ar-Ge ve yenilikçilik kültürünü tam olarak benimsememişolduğu’, ‘Nitelikli personel ihtiyacının karşılanamadığı ve özellikle Ar-Geçalışmalarında ihtiyaç duyulan kalifiye personelin bölgede tutulamadığı’, ‘KOPBölgesi'nde kurumsallaşma alanında sorunlar yaşandığı, işbirliği-güç birliğisorununun mevcut olduğu’, ‘Üniversite-sanayi işbirliği istenilen seviyedeolmadığı’ ve ‘Kümelenme faaliyetlerinde değer zinciri anlayışınıngüçlendirilmesi gerektiği’ şeklinde ortaya konulmuştur. Elimizde somut birrapor ve eksikliklerimizin neler olduğuna dair başlıklar var. Biz, projeortaklarımız ile birlikte bölgemizdeki AR-GE ve İnovasyon faaliyetlerini istenendüzeye çıkarmak için KOBİ’lerimize tecrübe ve uzmanlık aktarımı yapabileceğimizMentörlük mekanizmasının önemli bir katkı sağlayabileceğini düşündük.İnanıyoruz ki konusunda kendini ispatlamış Mentörler sayesinde Bölgefirmalarımız, AR-GE ve İnovasyon konusunda hem daha doğru planlama yapma imkanıbulacak hem de bu konuda ayırdıkları kaynaklarını daha verimlikullanacaklardır. Bizim KOBİ’lerimizin daha dinamik bir yapıya dönüşmesi içinkendilerine çığır açan yaklaşımlar ortaya koymamız ve hali hazırda bulunduklarınoktadan bir adım daha ileriye gitmelerini sağlamamız gerekiyor. Sizlerin detakdir edeceği üzere mesele proje yapmak değil, mesele hayata geçirilenprojelerin faydalanıcılara katkı sunması. Ben bu konuda proje ekibimizinbölgemiz KOBİ’lerine önemli faydalar sağlayacağına inanıyorum” şeklindekonuştu.

 “Yeni Türkiye ve Dünya Markaları Çıkaralım”

KOBİ Mentör projesi ile ilgili katılımcılara bilgi verenInnopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. FatihBotsalı ise projeyi kabaca yeni Türkiye ve Dünya markaları çıkarmak olaraközetlenebileceğini belirterek; “KOBİ Mentor Projesi kapsamında, seçilen KOPBölgesi illerinden Konya, Aksaray, Karaman ve Niğde’de yerleşik 54 KOBİ'ninyüksek katma değerli ürünler üretmeye yönlendirilmesi, ölçek büyütme, KOPBölgesinden yeni Türkiye ve dünya markaları çıkarılması amacıyla Mentörlük,eğitim, danışmanlık ve diğer geliştirici hizmetleri alması sağlanacaktır. Projekapsamında seçilen KOBİ’lere Ar-Ge ve tasarım merkezi kuruluşu, üniversitelerleişbirliği yeni ürünler geliştirme uluslararası Ar-Ge ve inovasyon projelerinderol alma fikri ve sinai mülkiyet haklarının korunması ve ticarileştirilmesigibi pek çok konuda destek verecek.” diye konuştu.

Aksaray TanıtımToplantısı ATSO’da Yapıldı

Öte yandan, projenin Aksaray tanıtım toplantısı iseAksaray Ticaret ve Sanayi Odasında (ATSO) gerçekleştirildi.

 ‘KOBİ MentörlükSistemi Projesi’nin saha uygulamalarını yürütülen InnoPark Konya TeknolojiGeliştirme Bölgesi Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, ATSO YönetimKurulu Başkan Yardımcısı Rafet Altınpınar, kamu kurum ve kuruluşlarınıntemsilcileri ile iş insanlarının katıldığı tanıtım toplantısında önemlibilgiler aktarıldı.

KOBİ Mentör projesini Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray’ıgeleceğe hazırlayacak proje olarak gördüklerini ifade eden ATSO BaşkanYardımcısı Rafet Altınpınar, seçilen 54 KOBİ’nin kurumsallaşma düzeyininİyileştirilmesi, inovatif yapıya kavuşturulması, yüksek katma değerli ürünlerüretmeye yönlendirilmesi, ölçek büyütmesinin hem bölgenin hem de Türkiye’ningeleceğine çok büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı