TÜRKİYE’DE OT SORUNU VAR

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı MahmutAktürk, Türkiye’nin hayvancılık alanında meraların son derece önemli olduğunadeğinerek, ülkede et sorunu değil ot sorunu var dedi.

TÜRKİYE’DE OT SORUNU VAR
20.05.2019 / 15:00 1290

Aksaray’da mera açılışında konuşan Damızlık Koyun KeçiYetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Türkiye’nin hayvancılık alanındameraların son derece önemli olduğunu belirterek, ülkede et sorunu değil otsorunu olduğunu söyledi.

Aksaray’ın merkeze bağlı Ataköy köyünde Aksaray Valiliği,Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğitarafından yapılan çalışmalar ile mera arazisi hayvancıların hizmetine açıldı.Açılış töreninde bir konuşma yapan Damızlık Koyun ve Keçi YetiştiricileriBirliği Başkanı Mahmut Aktürk, “Hem ilimizde hem de ülkemizde küçükbaşhayvancılığın devam edebilmesi, verimliliğin ve üretimin artırılması içinmeralar çok önemli. Küçükbaş hayvancılıkta 2 ayrı sorun var. Birincisi çoban,ikincisi mera. Bu işi yapmak için meralara çok ihtiyacımız var. İlimizde 187bin hektar mera arazisi var. Bunun büyük bir kısmı şu anda tarım tecavüzlerialtında insanlar tarafından ekilip biçiliyor. Kalanları da oldukça verimsiz vecılız. Girdi maliyetlerimiz, yem maliyetlerimiz çok yüksek. Meralardanyeterince faydalanmamız gerekiyor. O yüzden meraların tarım tecavüzlerindenkurtarılması, ıslah edilerek gerçekten hak sahibi olan yetiştiricilere,üreticilere teslim edilmesi gerekiyor. 187 bin hektarlık mera arazisinintamamının tarım tecavüzlerinden kurtarılması ve ıslah edilmesi hem ilimizde hemde ülkemizde küçükbaş hayvancılığın önünü açacaktır. Çünkü bu yem fiyatları, burakamlarla bu hayvancılık yapmak mümkün değil. Türkiye’de bir et sorunununvarlığından söz ediliyor ama aslında Türkiye’de bir et sorunu yok, Türkiye’debir ot sorunu vardır. Avrupa’daki et fiyatları ile Türkiye’deki et fiyatlarıkıyaslanıyor. Avrupa’daki meraların durumu ile Türkiye’deki meraların durumlarıçok farklı. Bizim meralarımız çok zayıf. Hayvanlarımıza 6-7 ay evlerimizdebakmak zorunda kalıyoruz. Özellikle büyükbaş hayvanların tamamı mandıralardabesleniyor. Meralarımızın ıslah edilmesi ve gerçek hak sahibi olanüreticilerimize teslim edilmesini bekliyoruz” dedi.

“Meralarımız cılız karakterde”

Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise, “İlimizin meravarlığı 187 bin hektar olduğu için, çok az yağış alan bir bölgede bulunmamız veaynı zamanda su kısıtlı olduğu için ilimizdeki meraların tümünün vasfı zayıf vecılız karakterde.                 Budurumun ortadan kaldırılması için bakanlığımız ve valiliğimizin talimatları ilemüdürlüğümüz tarafından mera ıslah projeleri uygulanmaktadır. Bugüne kadar ilmerkezindeki köyler ve ilçelerdeki köylerimizde 80 bin 124 bin dekar meradaıslah çalışması yapılmış, 38 bin dekar hazine arazisi de meraya çevrilmiştir.Bugün açılışını yapacağımız Ataköy meramızda 240 dekar olup gübreleme ve bakımçalışmaları ile ıslah edilmiştir” dedi.

Mera açılış programına Aksaray Vali Yardımcısı Şahin Bayhan,Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Ziraat OdasıBaşkanı Emin Koçak, Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Tarım ve Orman MüdürüBülent Saklav, köy muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı. Yapılankonuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından mera alanının açılışkurdelesi kesilerek hayvanlar mera alanına alındı.

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı