COŞKUYLA KUTLADIK

BİR ÜLKENİN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ GENÇLİĞİDİR

19Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarındanbiridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda“Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadelesıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlerekarşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de“gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerdensık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirdeyeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek,doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

COŞKUYLA KUTLADIK
18.05.2019 / 14:03 620

Atatürk’üngençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıstarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez dahahatırlamamız gerekir.

TürkiyeCumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayakbasışıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullariçinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortayaçıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş döneminisimgeler. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmaktadır. Cumhuriyetinkurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, şükranla ve minnetle andığımızıhaykıracağız.

Günün anlam veönemine dair konuşmalar yapılarak Halk oyunu gösterileri şiirlerin okunması,Aksaray Üniversitesi Mehter takımının gösterileri, sergiler ve sportifgösterilerle, yarışmada derece yapan öğrencilere ödüllerin verilmesi ile  son buldu.

HaberYaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı