10 MİLYON FİDE ÜRETİLECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi(KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, 873 bin dekar alanda örtü altıseracılığı yürütülen Konya’da, üreticilerin hastalıktan arındırılmış, sağlıklıve ucuz sebze fidelerine ulaşabilmesi için desteklediği “KOP ile Doğru FideVerimde Kalite Projesi” bölge üreticilerine önemli katkı sağlayacak.

10 MİLYON FİDE ÜRETİLECEK
15.05.2019 / 14:13 587

KOP İdaresi Başkanlığı tarafından KOP Kırsal KalkınmaProgramı kapsamında desteklenen Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafındanyürütülen ve Meram Belediyesi, Karatay Ziraat Odası, Konya Merkez SebzeÜreticileri Birliği ortak kuruluş olduğu projede Sebze Fidesi Üretim Tesisikurulacak. Yapımı devam eden ve yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olacak tesisi MeramKaymakamı Resul Çelik, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, KOP İdaresiBaşkanı İhsan Bostancı, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Seyfettin Baydar, Meramİlçe Tarım Müdürü Niyazi Emrah Çerez, KOP İdaresi Tarımsal Kırsal KalkınmaKoordinatörü Ümit Yorgancılar ve Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavunekerziyaret etti.

“Bölgenin FideAçığını Kapatmayı Amaçlıyoruz”

Tesis ziyaretinde konuşan KOP İdaresi Başkanı İhsanBostancı “KOP ile Doğru Fide, Verimde Kalite Projesi” ile Meram ilçesiönceliğinde tüm Konya genelinde ve daha sonrasında ise Aksaray, Karaman,Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan tüm KOPBölgesi illerinin sebze ve çiçek gibi fide ihtiyacını üreterek yerelpotansiyeli harekete geçirmeyi, kaynakların yerinde ve etkin kullanılmasını vedeğerlendirilmesini sağlamayı amaçladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Proje kapsamında toplam 10 milyon fide üretilecek.Üretimin olmadığı dönemde ise belediyeler ve özel kuruluşlar için parkbahçelerde kullanılmak üzere peyzaj bitkileri üretimi yapılacak. Üreticilerinrekabet güçlerinin artırılması, Meram İlçesinde ve bölgemizde sebzecilik yapançiftçilerin ekonomik ve sosyal bütünleşmelerini sağlayarak birlikte hareketetmelerini birinci öncelik olarak görüyoruz. Meram İlçe Tarım ve OrmanMüdürlüğü tarafından yürütülen bu projede Meram Belediyesi ve Karatay ZiraatOdası proje ortağı olarak yer almaktadır. Toplam 1 milyon 875 bin TL’ye malolacak projeye KOP Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında bir milyon500 bin TL finansman deştiği sağladık.”

“Dışarıdan SebzeFidesi Alımına Son”

Meram Belediyesi sınırlarında 39 bin dekar alanda, Konyagenelinde ise 873 bin 420 dekar alanda sebzecilik faaliyeti yürütüldüğünü veyıllık 100 milyon sebze fidesinin kullanıldığı belirten Meram Belediye BaşkanıMustafa Kavuş ise KOP İdaresinin desteği ile yapımı sürdürülen Sebze FidesiÜretim Tesisinin Konya için hayati önem taşıdığını ifade ederek; “Başarılı birsebze yetiştiriciliğinin ilk şartı uygun nitelikli çeşit seçimi ve kalitelifide kullanımıdır. Üreticilerimizin hazır fide kullanımı yönündeki istekleriher geçen gün artmaktadır. Böyle önemli bir projenin Konya’ya ve Meram’akazandırılması için Meram Belediyesi olarak yer tahsisi ve finansman desteğiyaptık. Tüm bu çalışmaların nihayetinde yıllık 10 milyon sebze fidesininüretilmesini hedefliyoruz” dedi.

Meram Belediyesi tarafından tahsis edilen arazidekurulacak tesis 3 bin 200 metrekareli alana sahip olacak. İçerisinde 150metrekare depo ve idari binalar bulunacak. Ayrıca, tohum çimlendirme odası vedepo olarak kullanılacak kapalı alanlar yapılacak.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı