DAĞDAŞ ARAKAN'DAN DÖNDÜ

Aksaray İHH'yı temsilen Arakan'a giden MÜSİAD AksarayŞube Başkanı Eyüp Dağdaş Türkiye'ye dönüş yaptı.

DAĞDAŞ ARAKAN'DAN DÖNDÜ
14.05.2019 / 14:55 1227

Ramazan'ın ilk haftasını Arakan'da geçiren Dağdaş, ikiyıldır Myanmar hükümetinin soykırım ve baskısı altında mazlum bir hayat yaşayanbinlerce Müslüman'a gıda paketi dağıtımı ve İftar programlarına iştirak etti.Aksaray İHH'nın Ramazan yardım projeleri kapsamında Arakan'a giden MÜSİADBaşkanı Dağdaş, resmi adı Rakhine olan Arakan eyaletinde yaklaşık 10 milyonMüslümanın oldukça zor bir imtihandan geçtiğini görmekten duyduğu üzüntüyü dilegetirdi.

Dağdaş şunları söyledi: "İHH İl Başkanımız ÖnderÖzkan'ın daveti üzerine Ramazan vesilesiyle Arakan'a gidip, Allah katındakardeşlik sorumluluğumuzu bir nebze yerine getirmek için faaliyetlere katıldık.İHH'nın 22 yıldır ülkede yürüttüğü çalışmaları yerinde gözlemleme imkanıbulduk. Sağlık projeleri, binlerce Bambu evleri inşaatı, Yetim projesikapsamında Yetimlerin desteklenmesi, Rehabilitasyon merkezleri gibi hizmetlerinmevcut olduğunu öğrendik. Oldukça profesyonel bir çalışmaya şahit olduk.

Binlerce insana Ramazan kolisi dağıttık, iftar verdik,beraberimizde götürdüğümüz zekat ve fitreleri dağıttık ve açılan su kuyularınıyerinde inceledik. Bunlar Allah'ın hoşuna gidecek önemli hizmetler diyedüşünüyorum. Türkiye, Myanmar'dan onlarca yıl daha gelişmiş, hayat standartlarıoldukça yüksek bir ülke. Halimize ne kadar şükretsek azdır. Bu tür ülkelerigördükçe, Rabbimizin bizlere verdiği nimetlere sürekli şükretmek gerekiyor diyedüşünüyorum. Uzaktan bakıldığında Türkiye'nin ne kadar geliştiğini görmekinsanı gururlandırıyor. Arakan ismini Türkiye gündemine ilk getiren İHHolmuştu. Şimdi Arakan'da Türkiye o kadar çok seviliyor ki, bizlere gösterilensevgi ve muhabbetten bunu anlamak zor olmuyor. Sadece bir pirinç lapasınıniftar menüsü olduğu bir Myanmar'dan sofraları rengarenk nimetlerle dolu birTürkiye'ye döndüğümde milletçe önüne geçilmeyen bir israf kültürü aklıma geldive hüzünlendim. Orada bir pirinç tanesinin ne kadar kıymetli olduğuna şahitoldum. Bu bağlamda insanoğlu olarak, israf ettiğimiz her nimetten hesaba tabitutulacağımızı akıllardan çıkarmamak gerektiği kanaatindeyim. Buna ilaveten,Aksaray'lılar olarak hem kendi ihtiyaç sahibi ailelerimize hem de binlercekilometre uzaklıktaki kardeşlerimize yönelik yardım faaliyetlerinde rolalmaktan mutlu olduk. Elhamdulillah.

Bununla birlikte Yemen'de 1000 Yetim emanete gıdayardımının yanısıra bayramlık kıyafet hediye edeceğiz İnşaAllah. Katkı sunmakisteyen kardeşlerimize buradan sesleniyoruz: Aksaray yetimlerimiz oldukçaşanslı, İHH Yetim Biriminde görevli gönüllü öğretmenler, hanımlar ve öğrencikardeşlerimiz özel çocuklarımız ve anneleri ile sürekli ilgileniyor, her türlüihtiyaçlarını gideriyorlar. Emeği geçenlere buradan tekrar teşekkür ediyoruz.Lakin Yemen'de durum içler acısı. Hayırseverler zekatlarının bir kısmını buprojede değerlendirebilirler. Mazlum, mağdur ve muhtaç coğrafyalardan gelecekduaları çok önemsiyorum. Mazlumun duası ile Allah arasında bir perde olmadığınıbiliyoruz.

Sonuç olarak, Rabbimden güzel ülkemizi ve azizmilletimizi her türlü beladan muhafaza eylemesini ve Ramazan'ın hayırlarülkemize ve İslam alemine hayırlar getirmesini dilerim" dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.