KONFERANSTA MİKROBİYATA ANLATILDI

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, işlerin en düzgün şekilde,nezaket ve zarafetle yapılması gerektiğini, özellikle hemşirelik gibi, insanhayatıyla doğrudan ilgili bir meslekte, bu ayrıntılara daha çok dikkatedilmesinin elzem olduğunu söyledi.

 

KONFERANSTA MİKROBİYATA ANLATILDI
14.05.2019 / 14:37 601

SağlıkBilimleri Fakültesi tarafından, Hemşirelik Haftası münasebetiyle düzenlenenkonferansın açılışında konuşan Rektör Şahin, hemşire adayı öğrencilereseslendi. Kısa süre içinde pek ok öğrencinin mezun olarak mesleğe başlayacağınıanımsatan Şahin, “Onlara tavsiyemiz, yaptıkları işi her zaman en düzgün şekildeyapsınlar. Hemşirelik, mesai mefhumunun olmadığı bir meslek. Bu işi yaparkendaha nezaketli olmak ve daha zarafetle çalışmak gerekiyor. Herkesin, yaptığıher işi düzgün yapması önemli, ancak insan hayatıyla ve sağlığıyla doğrudanilgili hemşirelik için bu ayrıntılar çok daha büyük bir önem teşkil ediyor”dedi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Örün de, “hemşire”ifadesinin, insanlara yardımcı olan kardeş anlamına geldiğini belirtti ve gelişensağlık çalışmaları içerisinde hemşirelerin öneminin giderek artmaya başladığınıvurguladı. Yapılan açılış konuşmalarının ardından Hacettepe Üniversitesi TıpFakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taylan Kav, “İkinci Beyin: Mikrobiyata”başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. 70 kilogramlık insanın yaklaşık birkilogramlık kısmının mikrobiyatadan geldiğini belirten Prof. Kav, “Vücudumuzdaçeşitli bakteriler var ve bu bakterilerin bir kısmıyla karşılıklı bir yararilişkisi söz konusu. Yani biz onları besliyoruz, onlar da bizlere bazıvitaminleri, aminoasitleri ve yan asitleri sağlıyor. Bunlar bizim genelsağlığımız için çok önemli. Aynı zamanda bakteriler, dışarıdan gelebilecekmikroorganizmalara karşı koruma da sağlıyor. Bakterilerin bir kısmı isegerçekten hiçbir işe yaramıyor. Örneğin; cildimizdeki bakterilerin çok belirginbir faydası yok. Buradan hareketle, vücudumuzda bulunan ve hastalık yapmayanmikroplara biz mikrobiyata diyoruz” şeklinde konuştu.

Prof.Kav, konferansında kavramları detaylandırdı ve konuya dair yeni tespitleri izahederek, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Etkinlik, plaket takdimiyle sonaerdi.

 Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı