HER KONUDA DESTEK OLMALIYIZ

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı engelliler haftası ileilgili yaptığı açıklamada;

HER KONUDA DESTEK OLMALIYIZ
11.05.2019 / 14:41 584

"Engelli olmak asla bir kusur olarak görülmemeli veengelli bireylerimiz hiçbir zaman yaşama azmini yitirmeden her ne pahasınaolursa olsun yaşamlarına devam etmelidirler.  Engelli vatandaşlarımızıntoplumsal hayata katılımlarını sağlamak ve onların hayat standartlarınıyükseltmek, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır.

Engellilere sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümünekatkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin ortaksorumluluğudur. Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğubir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren veherkesin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Eğitimden sağlığa, iş vemesleki rehabilitasyondan,  kültür ve sanata, spor ve kent standartlarınıniyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe ihtiyacı olan engellivatandaşlarımızın sorunlarının çözümlerinde her zaman yanlarında olmalıyız.

Devletimiz, engellilerin sosyal hayata katılımlarınısağlamak için hızlı ve yoğun çalışmalar yürütmektedir. Devletimiz bu kapsamdaengelli çocukların eğitimleri, tedavileri için resmi ve özel eğitimkurumlarının açılmasına destek olmakta, ağır engelli vatandaşlarımızınyaşadıkları ortamlarda yakınları tarafından bakılmaları için bakım ücretiödemekte, sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlarımıza da aylıkbağlamaktadır.

Sosyal devlet anlayışı ile engelli vatandaşların sorunlarınaçözüm üretmek, onların da toplumun birer parçası olduğunu, toplum hayatındaneşit ve üretken birer birey olmaları için herkesin görevi olduğunu unutmamalı,her bireyin birer engelli adayı olduğunu hatırlayarak, engelli vatandaşlarımızakarşı her zaman duyarlı olmalıyız. Engelli vatandaşlarımıza sadece bir haftadeğil, tüm yaşamları boyunca sahip çıkmalıyız. Kendimizi onların yerine koyarakdüşünmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmakiçin hepimiz elimizden geleni yapmalıyız.

Engelli vatandaşlarımızla ilgili farkındalığın 10-16 Mayıstarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftasında daha da artması dileğiyle,tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Haftası'nı kutluyor,  ailelerinisevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum" dedi. 

haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı