ENGELLİLERİN HAYATA KATILIMINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy; “Sonyıllarda yapılan politikalarla ve iyileştirmelerle engelliler edilgen yapıdankurtarılarak daha etkin, kendi ayakları üzerinde durabilen, hayatlarınıbağımsız biçimde idame ettirebilen bireyler konumuna getirilmiştir.” dedi.

ENGELLİLERİN HAYATA KATILIMINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK
10.05.2019 / 14:18 687

Engelliler Haftası’nın 10-16 Mayıs tarihleri arasında ülkemizve Birleşmiş Milletlere (BM) üye 156 ülkede çeşitlik etkinliklerle kutlanmaktaolduğunu hatırlatan İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Engelliler Haftası’nda engellisorunlarının ele alındığını, engelliliğin önlenmesi, engellilerin eğitimi veengellilerin korunmasıyla alakalı hususlarda toplumun bilinçlendirilmeyeçalışıldığını ve bir farkındalık oluşturulması için gayret sarf edildiğinibelirtti.

Engelliliğin toplumun tüm kesimlerini yakındanilgilendiren, tanıdan iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdansosyal hizmetlere kadar topyekûn bir anlayışla ele alınması gereken toplumsalbir sorun olduğunu belirten Altınsoy, “Engelli kardeşlerimize ihtiyaçduydukları anda yardım elini uzatmak, teşvik etmek, gayretlerini takdir etmek,sorunlarının çözümünde destek olmak ve her adımda onların yanında olarakhayatlarını kolaylaştırmak hepimizin görevidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002 yılındaiktidarı devralmasından bu yana, devletin engellilik konusunda çığır açanadımlar attığını vurgulayan Altınsoy, “İktidara geldiğimiz günden bugüne Cumhurbaşkanımızınısrarlarıyla bugün, kamu kuruluşlarında memur ve işçi olarak 150 binin üzerindeengellinin çalışmaya başladığını görüyoruz. Son yıllarda yapılan politikalarlave iyileştirmelerle engelliler edilgen yapıdan kurtarılarak daha etkin, kendiayakları üzerinde durabilen, hayatlarını bağımsız biçimde idame ettirebilenbireyler konumuna getirilmiştir. Devlet kurumlarımız, özel kurumlar, özelmüesseseler, devletin aldığı tedbirlerle engellileri istihdam etmekte adetabirbiriyle yarışır hale gelmişlerdir.” ifadesini kullandı.

AK Parti’de hiçbir partide olmayan EngellilerKoordinasyon Merkezi bulunduğunu belirten Altınsoy, “Biz, politika üretmenoktasında, engellilerin karşılaştıkları sorunların tespiti ve çözümünoktasında Aile Bakanlığımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Devletin herkesi istihdam etme imkanı olmadığına dikkatiçeken Altınsoy, istihdam edilemeyenleri çaresiz bırakmadıklarını, onlar için desosyal yardımları devreye soktuklarını, engelli ücreti ve muhtaçlık aylığıverildiğini ve bunun dışında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıaracılığı da engellilerin hiçbir mağduriyet yaşamaması için bir politikauyguladıklarını kaydetti.

Ayrıca ülkemizde son yıllarda yapılan yasaldüzenlemelerle engelli bireylere olan duyarlılığın arttığını kaydeden Altınsoy,“Sorunlarının çözümüne yönelik önemli gelişmeler kaydedilmiş olup ülkemizdeistihdamdan eğitime, bakım hizmetlerinden sosyal yardımlara kadarengellilerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda önemli mesafeler kat edilmiştir.Engelli kardeşlerimizin meslek edinip, üretken hale gelmeleri, kendineyetebilen bireyler olmaları ve toplumsal hayata katılımlarını görmek bizlerimutlu etmektedir. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu, engellikardeşlerimizi toplumun ayrılmaz birer parçası olarak görmekten geçer. Budüşüncelerle Engelliler Haftası’nın toplumsal farkındalığı ve hassasiyetiarttırmasını temenni ediyor, tüm engelli kardeşlerime ve ailelerine sağlıklı vemutlu bir ömür diliyor, sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı