BUNLARIN KANUNDAN NİZAMDAN HABERİ YOK

Aksaray TSYD Temsilcisi Harun Atalay, kendisi hakkındaönceki günlerde Sosyal Medyada yayınlanan kınama metnine yanıt verdi. 

BUNLARIN KANUNDAN NİZAMDAN HABERİ YOK
08.05.2019 / 14:39 1176

Atalay kınama metninin bir gazeteci elinden çıkmış biryazıyla hiç bir ilgisi olmadığını hatırlattığı yanıtında, gazeteciliğin sadecegazetecilik mesleğiyle para kazanan kişilere ait bir meslek olduğunun altınıçizdi.

Atalay basın yayın organlarını kendi çıkarlarıdoğrultusunda kullanan ve bu mesleği ayaklar altına alanlarla ilgili gerektiğizaman, gereken yanıtın her koşulda verileceğini de dile getirdi. Atalay'ınyanıt metni ise şöyle;

“Kıymetli Gazeteci Meslektaşlarım.

Geçtiğimiz günlerde Yaşını başını almış Dünya malınıdiğer tarafa götürecekmiş gibi "Sadece ben kazanayım" düşüncesi ileyaptığı bir çok işte kendi sektörüne büyük darbe vurmuş ve vurmaya devam edenbir şahsın hakkımda kaleme aldığı ilginç yazıyla karşılaştık.

Genellikle şahsi işlerine alet ettiği, bir zamanlar benimde karşılık almadan aç susuz severek çalıştığım radyosunu da kalkan olarakkullandığına şahit olduk.

Orada çalışan insanların çoğu radyoculuk aşkıyla karşılıkbeklemeden emek sarf ederken bu kişi bu insanların üzerinden haksız kazançsağlıyor.

Öyleki bugün bu şahısla çalışan yüzlerce esnafa sorsanız,bir dediği bir dediğini tutmadığı için bir çok esnafla sıkıntı yaşayan vesürekli kan kaybettiğini görürsünüz.

Bu kişinin hakkımda yazdığı cahilce yazısını okurkeninanın gülmekten kendimi tutamadım.

Sözde bu şahıs İlimizde uzun yılardır gazetecilikyapmakta. Oysa böylesi güzel bir mesleği aslında sadece sembolik olarakyaptığını benim hakkımda yazamadığı kınama yazsıyla iyice netleştirmiş oldu.

Kıymetli Meslektaşlarım,

1995 -1996 yıllarında İlimizde HİLAL FM Radyosunda meslekhayatıma başladım, ilimizde tüm radyolarda çalışan spiker ve programyapımcıları hiçbir zaman ücretli çalışmazlar. Ben de ücret almadan o çoksevdiğim radyoculuk hayatında yarı aç yarı tok programlar yapmaya başladım. Tümdiğer meslektaşlarım gibi Aksaray Tuz Fabrikası Dağıstan Tesisleri başta olmaküzere ekmek paramızı kazanmak için çeşitli iş sektörlerinde çalıştık. MilliEğitim Müdürlüğünün açtığı Personel sınavını kazanarak Kutlu Kasabası'nda 1998Aralık ayından 2004 yılına kadar Milli Eğitimin Şerefli Yardımcı Hizmetlersınıfı kadrosunda çalıştım. 2004 yılında Aksaray YİBO Bölge yatılı okulunageçtim oradan da Valilik oluruyla İl Özel İdaresinde 2009 yılına kadar görevyaptım.

Devletime Hizmetli olarak Hizmet etmekten gurur duydum.Bu süreçte Beni KINAYAN Muhteremin Radyosunda 8 Sene Programlara çıktım. Ozaman bana "Sen devlet memurusun radyomda ne işin var?" demeyenşahıs, Başarılı radyoculuk hayatımda sadece programımıza sponsor olan firmalarınparasını üzerimizden kazanıp afiyetle yerken sadece "Aferin En İyiProgramcımsın" diye iltifatlar ediyordu.

Hatta konu açılmışken yazmadan geçmeyeyim. Beni KINAYANbu şahıs bir zamanlar radyosunda Şahsımı Şifaheyen Müdür olarak tayin etmiş,biz de görev aşkı ile bu şahsın Radyosunda sıkıtılı olan, program yapmaya gelenama farklı düşüncelere sahip olan kişilere karşı radyosunun hakkınısavunmuştuk. Hatta bir kavga olmuş ve bu kavga adli kayıtlara bile bu şahsınradyosu ile alakalı olarak zapta geçmiştir.

İlimizde o dönemler kurumlarda basın birimleri birkaçkurum dışında neredeyse yoktu. İl Özel İdaresinde çalıştığım dönemlerdeİlimizin önemli gazetecileri beni kurum amirime "Bu adam gazeteci mi memurmu hangisi ise o işi yapsın" diye topluca şikayet etmişlerdi. KurumMüdürüm haklı olarak bana "Sözde meslektaşların seni şikayet etti Harun,ne yapalım?" dedi. Ben de "Sayın Müdürüm ben gerekeni yapacağım"diyerek 12 yıl hizmet ettiğim görevimden kendi isteğim ile işe gitmeyerekayrıldım.

Beni Yakın tanıyanlar bu yazılı olanları çok iyi bilirlerbilmeyenler araştırabilir.

Gelelim Bu Şahsın Hakkımdaki KINAMA Yazsına

Geçtiğimiz hafta Mersin Şehir Stadı'nda İlimiz Futboltakımının 3. Lig yolunda Akşehirspor ile Play Off karşılaşması vardı. Bizler osevdiği mesleğini yapmak için her şeyden feragat eden ve tek işimiz olanGazetecilik Mesleğini icara edenler, tüm taraftarlarımız ile MersinStadındaydık. Gazetecilerin giriş yaptığı Stat kapsına gelince Stat Müdürü, TFFYetkilileri bizleri karşıladı. Bizlere akredite sordu. Bizler de "Amatörmaç akrediteye gerek olmadığını sanıyorduk" diye cevap verdik. Mersin statyetkilileri de maçın önemine binayen güvenlik gerekçeside olduğu için bizistada akredite yapmadan almayacaklarını söylediler. Ben de mevkidaşım MersinTSYD Başkanına ulaştım. Onun destekleri ve yardımı ile benimle birlikteİlimizin kıymetli basın emekçileri İHA'dan Yasin Can, Güncel GazetesindenRamazan Koç, Aksaray Belediye Basından Savaş Ulukaya, 68 Haber GazetesindenMustafa Altınsoy ile gerekli işlemlerimizi tamamlayarak stada giriş yaptık buişlemler yaklaşık 45 dakika sürdü.

Mersin Stadında yetkililere kendisini gazeteci olaraktanıtan Ersin Arslan ve TFF Yetkileri ile karşılaştık. Bizim üzerimizdekiyeleklerden bu şahısta yoktu. TFF Yetkililerine dönerek "Bu arkadaşı madembu şekilde Stada alıyorsunuz, bizi neden bu kadar uğraştırdınız?" diyesordum. Türkiye Futbol Federasyon Yetkilileri Ersin Arslan denen şahsa dönerek"Sen Gazeteci değil misin?" diye sordu. O da "Ben AksarayGazetesi Spor Muhabiriyim" dedi Yetkililer basın kartını görmek istedi.Ersin Arslan son zamanlar da moda olan ama hiçbir resmi geçerliliği olmayan birkartı çıkararak yetkililere gösterdi. Türkiye Futbol Federasyonu Yetkilileriböyle bir basın kartı olmayacağını söyleyerek bu şahsı yukarı tribüne çıkarttı.

Değerli Meslektaşlarım,

Yasa açık...

"Gazeteci evine bu meslek sayesinde ekmekgötürendir"

"Gazeteciler Mesleği dışında her hangi bir kurumdaçalışamaz başka bir işi olmaz."

Hal böyle iken

Bir taraftan gazeteci, bir taraftan radyocu, diğer taraftanBelediyede kadrolu işçi...

Bir taraftan Aksarayspor üzerinden rant sağla, diğertaraftan bir şahsın radyosunda program yaparak karşılıklı illegal iş yapın.Sonra Kınayın Bizleri...

İşin garip olan kısmı bizi kınayanlar yasal olarak nerdenbaksanız haksız... Kendi kendilerini ihbar ediyorlar.

Diğer taraftan suç bastırmak için naralar atıyorlar

Bir Hususun da altını çizmek isterim;

O gün Mersin Şehir Stadı'na alınan Aksaray BelediyesininDuayen Basın çalışanı Savaş Ulukaya'ya ayrıcalık yapıldığını iddia edenlerSavaş Ulukaya’nın bu güne kadar mesleğine ve ilimize verdiği katma değereellerini vicdanlarına koyarak baksınlar.

Bir tarafta işini gece gündüz mesai mefhumu gütmeksizinyapan meslektaşımız, diğer tarafta gazetecilik ile alakası olmadan gazetecilikmesleği kisvesi altında her türlü film ve fırıldağı çevirenler...

Takdiri Değerli Aksaray Kamuoyu ve bu güzel mesleğe emekveren Meslektaşlarıma bırakıyorum

Bu hususta yazılıp söylenecek çok konu var. Zamanıgelince tek tek tek kamuoyumuz ile paylaşmaktan çekinmeyeceğimizin debilinmesini isterim” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.