Akıllı Sulama Sistemleri Hizmete Girdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi(KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, su kısıtı bulunan KOP Bölgesindetarımsal sulamada su kaybının önüne geçilebilmesi için hazırlanan projelerefinansman desteğini sürdürüyor. Karapınar’da hizmete alınan ‘Akıllı SulamaSistemleri’ projesi ile 2 bin 309 hektar alanda modern kapalı sistem sulama yapılabilecek.

Akıllı Sulama Sistemleri Hizmete Girdi
08.05.2019 / 14:24 1635

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi(KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, su kısıtı bulunan KOP Bölgesindetarımsal sulamada su kaybının önüne geçilebilmesi için hazırlanan projelerefinansman desteğini sürdürüyor. Karapınar’da hizmete alınan ‘Akıllı SulamaSistemleri’ projesi ile 2 bin 309 hektar alanda modern kapalı sistem sulamayapılabilecek.

Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir,Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesinde sulama sistemlerinin rehabilitasyonve modernizasyon çalışmaları için proje destekleri sürüyor. Kısa adı KOP KÖSİPolan KOP Bölgesi Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı kapsamında Konya İl Tarımve Orman Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen ‘Karapınar Ortaoba Akıllı TarımsalSulama Projesi’ ile ‘Karapınar Kayacık Akıllı Tarımsal Sulama Projesi’düzenlenen törenle hizmete alındı.

“Proje ile Yüzde40 Su Tasarrufu Elde Edilecek”

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, KOP İdaresiPlanlama ve Proje Geliştirme Koordinatörü Mevlüt Pınarkara,  KOP İdaresi Tarım ve Kırsal KalkınmaKoordinatörü Mustafa Ümit Yorgancılar, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü SeyfettinBaydar, Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Şaban Güven ile çoksayıda davetli ve vatandaşların katıldığı açılış programında toplam 5 milyon250 bin TL finansman desteği ile 2 bin 309 hektar alanı kapalı sulama sistemineçevirecek ve yüzde 40 seviyelerinde su tasarrufu sağlayacak olan iki projehayata geçirildi. Akıllı sulama sistemleri sayesinde elektronik ortamda kumandaile bitki su ihtiyacına göre su verilebilecek ve böylece ciddi oranda susıkıntısı çekilen bölgede önemli bir su tasarrufu sağlanacağı öngörülmektedir.

Konya’da açık kanal sulama sistemleri ile sulama yapanYeraltı Suyu (YAS) kooperatif sahalarının borulu sisteme dönüştürülerekrehabilite edilmesine yönelik Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından2016-2018 yılları arasında yürütülen 11 projeye toplamda 23 milyon 450 bin TLödenek tahsisi gerçekleştirildi ve karşılığında 8 bin 733 hektar tarım alanı tasarruflusu kullanımına imkanına kavuşturuldu.

Açılışı gerçekleştirilen Karapınar Ortaoba AkıllıTarımsal Sulama Projesine 2 milyon 356 bin 568 TL finansman desteği ile bin 186hektar, Karapınar Kayacık Akıllı Tarımsal Sulama Projesine ise 2 milyon 889 bin413 TL ödenekle bin 123 hektar tarım alanı modern sulama sisteminedönüştürüldü.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.