93. FELSEFE TOPLANTISI YAPILDI

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Güzelyurt Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi NazendeÖzkanlı, tarih boyunca neyin sanat olarak adlandırılacağına dair fikirlerinsürekli değiştiğini ve yeni tanımlamaların ortaya çıktığını söyledi.  

93. FELSEFE TOPLANTISI YAPILDI
26.04.2019 / 07:58 1912

İktisadive İdari Bilimler Fakültesi’nin düzenlediği Felsefe Toplantılarının93’üncüsünde, “Sanat Felsefesinin Bir Alt Disiplini Olarak Sanat Eleştirisi veEser Analizi Üzerinden Örnekler” başlıklı bir sunum yapan Nazende Özkanlı, üçönemli eser üzerinden analizler gerçekleştirdi. Kavramsal olarak sanat tanımınıanlatarak sunumuna başlayan Özkanlı, “Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığınve hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır. Tarih boyunca, neyin sanat olarakadlandırılacağına dair fikirler sürekli değişmiş, bu geniş alana zaman içindedeğişik kısıtlamalar getirilip yeni tanımlar yapılmıştır. Sanat, insanlıktarihinin her döneminde var olan bir olgudur. Her dönemde ve her toplumdasanat, farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır” dedi. Sanat felsefesinin, sanatın,sanat yaratmalarının ve sanat beğenilerinin özü ve anlamını konu alan, sadecesanattaki güzellikle ilgilenen bir disiplin olduğuna da dikkat çeken Özkanlı,şöyle devam etti: “Sanat eseri üzerinde felsefi eleştiri yapılabilmesi için,önce sanat yapıtı ontik olarak ele alınır. Yani ontik değerinin bulunması,ondan sonra da yapıtın kendi grubu içerisinde ele alınarak bağlamsal değerininbulunmuş olması gerekir. Modern ontolojiye göre sanat eserinin iki işlevivardır; alıcısında estetik kaygı yaratmak ve alıcısına bir iletide bulunmak.”

Sunumunson bölümünde Öğretim Görevlisi Nazende Özkanlı, Jan Van Eyck’in “Arnolfini’ninDüğünü,” Antonella de Messina’nın “Saint Jerome” ve Nuri İyem’in “Avaz” isimlieserlerine dair analizlerini paylaştı. 

HaberMerkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.