İSTİHDAM RAKAMLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Aksaray İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Nisan ayı 2.olağan toplantısı Aksaray Valisi Ali MANTI'nın başkanlığında gerçekleşti. 

İSTİHDAM RAKAMLARI DEĞERLENDİRİLDİ
24.04.2019 / 15:44 948

Aksaray Ticaret ve Sanayi odasında başkanlığı gerçekleşentoplantıya Aksaray Valisi Ali MANTI, Aksaray Belediye Başkanı Evren DİNÇER, AksarayİŞKUR İl Müdürü Mahmut AKKUŞ ve İl istihdam kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda 2019 yılı istihdam rakamları değerlendirildi. ValiAli MANTI konuşmasında “ilimizde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ıntalimatıyla başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında kurum vekuruluşlarımızın iş birlikteliği içerisinde başarılı çalışmalar gerçekleşiyortemennimiz istihdamda ön sıralarda yer alan ilimizin bu başarılı pozisyonunudevam ettirmesidir.” dedi

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ konuşmasında“ilimizin ve bölgemizin istihdam rakamlarını değerlendirilerek 2018 yılıitibariyle işsizlik rakamları değerlendirildiğinde bölgemiz Türkiyeortalamasının altında olup Aksaray ilimiz işsizliğin ortalamasını düşürenillerimizdendir. 2019 yılı işe yerleştirme rakamları incelendiğinde geçtiğimizyılın ilk 3 ayına oranla bu yıl ilk çeyrekte kadın istihdamında %41.8’lik birartış söz konusudur. Genel olarak işe yerleştirme rakamlarında %31,5’lik birartış gerçekleşmiştir. Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eskihükümlülere yönelik geçtiğimiz yıl toplamda 84 proje başarılı bulunmuş ve kendiiş yerlerini kurmuşlardır. Temennimiz bu yıl 100 engelli ve eski hükümlü girişimcisayısını ulaşmaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın başlatmışolduğu Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında işverenlerimizteşviklerden önemli oranda yararlanarak istihdam gerçekleştiriyorlar. İŞKURolarak 3 aylık dönem içerisinde 1.455 işyeri ziyaret edilerek teşviklerimizanlatılmıştır. Bu kapsamda bilhassa imalat sektöründen teşviklere yoğun ilgigörülmüştür. İşbaşı eğitim programları kapsamında 404 kişi farklı sektörlerdeistihdam edilirken yine İŞKUR aracılığı ile 3 aylık dönemde 1.205 kişi işeyerleştirilmiştir.

ÜniversiteliGençler İçin Sosyal Çalışma Programı

Cumhurbaşkanlığı 100. günlük icraat programı kapsamındaüniversite öğrencilerinin Çalışma hayatı ile tanışmasını sağlamak gençlereçalışma disiplini kazandırmak amacıyla toplumsal faydanın yüksek olduğu kamusalalanlarda sunulan hizmetlere üniversite öğrencilerinin geçici süreylekatılımlarının ve aynı zamanda geçici gelir elde etmelerinin sağlanmasıhedefleriyle İŞKUR tarafından sosyal çalışma programı hayata geçirilmiştir. Üniversiteligençlerin tatil dönemlerinde 3 ay süreyle çalışacakları sosyal çalışma programıilk uygulaması 2019 Haziran ayında başlatılması planlanmaktadır. Aksarayilimizde çeşitli kurum ve kuruluşlarda kültürel mirasın restorasyonu korunmasıtanıtılması kamu hizmetlerinin kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesikonuları başta olmak üzere farklı alanlarda gençler geçici süreyle istihdamedilecektir.

Kısa ÇalışmaUygulaması

Kısa çalışma uygulaması işverenlerimizin geçici olumsuzdurumlar nedeniyle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarakazaltılması hallerinde işçilerin çalışmadıkları süre için en fazla 3 ay kısaçalışma ödeneği ödeyerek personel maliyetlerini azaltan işverenlerin deneyimlielemanlarını kaybetmesini engelleyen, işçilerin olası gelir kayıtlarını azaltanödemelerin bizzat işçiye gerçekleştirildiği önemli bir teşvik olup ilimizdeişverenlerimizin istihdam yüküne bu doğrultuda katkı sağlamıştır.

10.600 Kişiyeİşkur Tarafından Danışmanlık Gerçekleştirilmiştir

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş ve meslekdanışmanları tarafından İş Danışmanlığı meslek danışmanlığı iş arama becerileridanışmanlığı okul alan ve meslek seçimi danışmanlığı başta olmak üzere danışmanlıkhizmetleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca İŞKUR KAMPÜSTE SLOGANIYLA tümfakültelerde kariyer günleri düzenlenerek iş arama becerileri ve özgeçmişhazırlama konularında danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

İş KazalarındaAzalma

Bilhassa sahada yapılan çalışmalar ve farkındalıkprojeleri ile geçtiğimiz yılın ilk 3 ayına oranla yılın ilk çeyreğinde işkazalarında %16,7’lik azalma gerçekleşti. Tüm işgücü piyasası aktörlerinin bu doğrultudagerekli tedbirleri almaları noktasında çalışmalar kararlılıkla devam edecektir.

İşgücü PiyasasınınFotoğrafı Çekilecek

İşverenleri ziyaret ederek işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleriyerinde tespit edecek. Aksaray ilinin tamamında gerçekleştirilecek araştırmaile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyetegöre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceridurumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekmenedenleri, 2020 yılında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerineilişkin bilgiler derlenecektir.

Bu çalışma ile birlikte Aksaray işgücü piyasasınınfotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacaktır. Aksaray ilindesektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir.

İşyeri ziyaretleri “her işsize, her işverene birDanışman” sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiylegerçekleştirilecektir.

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)ile birlikte tespit edilen 2-9, 10-19 ve 20+ istihdamlı toplam 447 işyerlerindegerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel ayrımlıistatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecektir.

Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışmahayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere,araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmektedir.

Çocuk İşçiliği İleKararlı Mücadele

Aksaray Valiliği öncülüğünde Cumhurbaşkanımız Sayın RecepTayyip ERDOĞAN'ın talimatlarıyla açıklanan 2.100 günlük eylem planı kapsamındaçocuk işçiliği ile mücadele eylem planı değerlendirildi.

Bu doğrultuda ÇOCUKLUK BİZE KALSIN Sloganıyla kurum vekuruluşların yapacakları çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.Ayrıca farkındalık oluşturmak maksadıyla Gönül elçilerinin daha fazla sahadaolmaları değerlendirildi.

Geçici MevsimlikTarım İşçileri Konusu Masaya Yatırıldı

İlimizde yaklaşık 12 yerleşim biriminde geçici mevsimliktarım işçilerinin karşılaştığı sorunlar ve altyapı imkânlarının sağlanmasıbununla birlikte sağlık ve bilhassa çocuk işçiliği ile mücadele, çocuklarıneğitimi devam etme durumlarının takibi, çalışma koşulları hakkında kurum vekuruluşların faaliyetleri hakkında bilgi alındı.

Toplantıda Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent SAKLAVtarımsal alandaki gelişmeler ve istihdam olanakları konusu hakkında sunumgerçekleştirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer KARTAL eğitim istihdamilişkisi ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılması gerekenbölümler hakkında sunum gerçekleştirdi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.