NASA’NIN TEST ETTİĞİ BİN SAATTEN BİRİ ONDA

1964 yılında bin adet üretilen ve NASA tarafından testetabi tutularak astronotların da uzaya giderken kullandığı model saatten birisiKonya'da bir koleksiyonerde bulunuyor 

NASA’NIN TEST ETTİĞİ BİN SAATTEN BİRİ ONDA
20.04.2019 / 10:42 1390

Konya’da saatlere merakı olan ve hobi olarak antika saattoplamaya başlayan Yavuz Erdal'ın saat koleksiyonu ilgi çekiyor. Erdal'ınkoleksiyonunda, çoğunluğu Osmanlı dönemine ait saatler bulunurken, 1964 yılındaüretilen ve o dönem astronotların da uzaya giderken kullandığı NASA tarafındantest edilen model saat de yer alıyor.

  Konya’da yaşayan43 yaşındaki koleksiyoner Yavuz Erdal, el işçiliği ile üretilen antika saatleribiriktiriyor. Koleksiyoner Yavuz Erdal, Türkiye’den ve yurt dışından getirdiğiantika saatlere adeta gözü gibi bakıyor. Özellikle Türk kültürüne ait saatleritoplamaya gayret ettiğini belirten Erdal, antika saat kültürünü yaşatmayaçalışıyor. Antika saat toplamaya 2001 yılında merak ve hobi amaçlı başladığınıbelirten Erdal, “Her Türk insanında olduğu gibi bizim çoğu insanımızda eskiyedair bir merak vardır. Hepimizin evinde de eskiler, antika olan eşyalar vardır.Annemizden babamızdan kalan eşyalara hepimiz manevi olarak bir değer veririz.Bizde de ilk başta böyle başladı. Ondan sonra 2000’li yılların başlarında ilksaatle tanıştım. Bit pazarında aldığım bir kol saati ile başladım. Ondan sonramerak ve bu saatin çok büyük bir derya deniz olduğunu fark ettim. Bunu farkettikten sonra da bu işe hobi olarak başladım” dedi.

“Kendi kültürümüzeait saatleri alıp Türkiye’ye getiriyoruz”

Elinde cep saati olarak Osmanlı döneminden kalma 300yıllık saatlerden de bulunduğunu kaydeden Erdal, “Dedelerimizin, babalarımızındemiryolu saati diye tabir ettiği şimendiferli diye halk arasında bilinendemiryolu saatlerimizden de var. Bunlar genellikle 60-70 yıllık ama ortalamabakarsanız 100 yıl ve üzeri cep saatleri bulunmakta elimizde. Bu saatlerigenellikle gezdiğimiz antika pazarlarından ülke içinde ya da yurt dışındagittiğim yerlerden, oradaki mezatlardan, antika pazarlarından gezerek,özellikle Osmanlı kültürüne ait olan, Osmanlı dönemi için yapılmış olansaatleri, kendi kültürümüze ait saatleri alıp Türkiye’ye getiriyoruz. Buşekilde koleksiyonculara ve koleksiyon meraklılarına bu saatleri sunuyoruz”şeklinde konuştu.

“Türkiye de busaatten bir tek bende var”

Erdal, koleksiyonunda cep saatinde olduğu gibi kolsaatinde de nadir bulunan, koleksiyon değeri olan saatler olduğunu söyledi.Yavuz Erdal, koleksiyonundaki 1964 yılında üretilmiş, NASA’nın test etmişolduğu, basınç testi ve diğer testlere tabi tutmuş olduğu saat ve diğerindenbahsederek şöyle devam etti: "Bu saat, 1969 yılında astronotların dakolunda uzaya giden 1000 adet üretilmiş modelden bir tanesidir. Bu saatler de nadirkoleksiyon değeri olan saatlerdir. Günümüze kaç tane ulaştığını bilemeyiz amabu saat 1964 yılında bin adet üretilmiş. Omega Müzesinde bir tane var,astronotlara da birer tane hediye edilmiş. Şuan Türkiye de bu saatten bir tekbende var ve tek var. Tabii satılık değil. Kendi koleksiyonumda olan birsaattir. Bunun değişik başka yıllarda da modelleri üretilmiştir. Ancak değerliolanı, az sayıda üretilmiş ve NASA’nın test ettiği bir model olan bu modeldir.Onun dışında cep saati olarak baktığımızda Osmanlı pazarına Fransız Leroyustanın üretmiş olduğu saat var. Ayrıca 1800’lü yılların sonundan yinekaptanların ve o zamanki konsolosların kullanmış olduğu bir başkent saati veyakonsolos saati olarak geçer, burada dünyadaki 6 tane başkentin saatlerimevcuttur. O devirde konsoloslar ve kaptanlar diğer ülkelerde ve başkentlerdesaatin kaç olduğunu aynı anda görebilmek için bu şekilde o zamanki ustalar birsaat üretmişler. Çok nadir olan saatlerdendir.”

  Şuan içinelindeki en eski saatin Osmanlı döneminden kalma 1800’lü yılların başlarına aitbir cep saati olduğunu kaydeden Erdal, “Bu saat 1800’lü yılların başlarındankalmıştır. İngiliz bir usta tarafından yapılmış. Osmanlı sayesinde cep saatipazarı çok gelişmiştir. Osmanlı’nın saate olan merakını fark eden yurt dışındakisaat ustaları Osmanlı pazarına birçok saat yapmıştır. Bunlar çok nadir, bizimkendi kültürümüze ait saatlerdir aslında. Bir de araçlar için üretilmiş olansaatler vardır. Bu 1930 model hosmobil araçlar için üretilmiş direksiyonsaatidir. Bu direksiyona monte ediliyor. Otomatik bir mekanizmaya sahip.Direksiyonu çevirdikçe saat kurulmakta ve saatin kaç olduğunu göstermektedir.Bu da kendi koleksiyonuma ait olan bir saattir. Elimdeki saat 1700’lü yıllarınsonuna aittir. Faytonlarda kullanılan ve faytona asılan, fayton saati diyegeçen bir saattir. Bunlar da mekanik. Bu da 200-250 yaşlarda olan bir saattir”ifadelerini kullandı.

Koleksiyoner Yavuz Erdal, antika saatlerin fiyataralığının, eski saatler düşünüldüğünde, 10-15 bin liraya kadar giden saatler bulunduğunudile getirdi. Erdal, eski cep saatlerinde nadirliğine ve yapan ustasına göre,yurt dışındaki müzayedelerde milyon dolarlara kadar satılan saatlerin de mevcutolduğunu sözlerine ekledi.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.