MÜMBİT TOPRAKLAR SU İLE BULUŞUYOR

Aksaray Uluırmak (Mamasın) sulaması yenileme projesindeçalışmaların aralıksız devam ettiğini bildiren AK Parti Aksaray İl BaşkanıHüseyin Altınsoy, projenin tamamlanmasıyla 18 yerleşim yerinin hizmettenfaydalanacağını bildirdi.

MÜMBİT TOPRAKLAR SU İLE BULUŞUYOR
10.04.2019 / 18:49 669

Nüfusunun büyük bölümü tarım ve hayvancılığa dayalı olanAksaray’da, kurak arazilerin devlet yatırımları ile can bulduğunu kaydeden İlBaşkanı Hüseyin Altınsoy, “DSİ Aksaray’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbittopraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu teminetmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.”

Ülke ekonomisine önemli oradan katkı sağlayacak projenin,toprağa can, bölge halkının da maddi olarak güçlenmelerine olanak sağlayacağınadikkat çeken Başkan Altınsoy, “Aksaray ilimizde son dönemde yapılan suyapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli roloynamaktadır. DSİ Aksaray 44. Şube Müdürlüğümüz tarafından Aksaray’da, 2003yılından itibaren şehir merkezine yıllık 12,5 milyon m3 içme suyu, 1 adetbaraj, 6 adet gölet, 22 adet derenin ıslahı ve 8 bin 470 dekar araziyi sulamayaaçarak çiftçilerimize yıllık 11 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır.”dedi.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte 18 yerleşim yerinin canlanacağınaişaret eden Altınsoy, “1965 yılında klasik şebeke olarak işletmeye alınanUluırmak (Mamasın) Sulaması 21 420 hektarlık sulama alanının borulu şebekehaline dönüştürülmesi amacıyla ele alınmıştır. Proje kapsamında Aksaray ilmerkezi başta olmak üzere, Yeşilova, Acıpınar, Aratol, Beyazsaray, Baymış,Çimeli Yeniköy, Topakkaya, Hanobası, Hatıpağatolu, Hırkatol, İsmailağatolu,Kazıcıktolu, Yeşiltepe, Sağlık, Sapmaz, Seleciköy, Ulukışla köyleri dahil 18adet çevre yerleşim yerine hizmet edecektir. Projesinin tamamlanması ile bölgehalkının modern sulu tarım yaparak ekonomik olarak güçlenmelerine olanaksağlanacaktır.” diye konuştu.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.