SANAYİ İŞLETMELERİN DİKKATİNE

Aksaray Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcanyaptığı yazılı açıklamada;

SANAYİ İŞLETMELERİN DİKKATİNE
08.04.2019 / 18:16 1024

“Sanayi Sicil Belgesi olan işletmeler, 30 Nisan 2019tarihi saat 24.00’e kadar Yıllık İşletme Cetvellerini sanayisicil.sanayi.gov.tradresinden elektronik ortamda girmeleri gerekmektedir. Zorunlu hallerdetaahhütlü posta, kargo, faks ve elden Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüneiletilmek suretiyle de Yıllık İşletme Cetvelleri verilebilir. Yoğunlukyaşanmaması adına son günlere bırakılamaması önem arz etmektedir. Sistem 7 gün24 saat açık olduğundan mesai saatleri dışında ve hafta sonları da girişleryapılabilir. 2019 yılı için Yıllık İşletme Cetvellerini vermeyen firmalara1294,00 TL İdari Para Cezası uygulanacaktır.

Ayrıca; 27 Mart 2018 tarih ve 30373 sayılı Resmi Gazetedeyayınlanan “VERGİ KANUNLARI İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDEDEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN” ve 5 Haziran 2018 tarih ve 30442 sayılıResmi Gazetede yayınlanan “KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL UYGULAMA TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİKYAPILMASINA DAİR TEBLİĞ” ile

Makine ve teçhizatları söz konusu mükelleflere 01.05.2018tarihinden itibaren 2019 takvim yılı sonuna kadar teslimi de katma değervergisinden müstesna olacak, katma değer vergisine tabi olmayacaktır.

Konuyla ilgili tebliğ taslağı Gelir İdaresiBaşkanlığı'nın internet sitesine konulmuş olup, anılan tebliğ taslağındauygulamaya ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Yapılan açıklamalara göre; istisna“yeni” makina ve teçhizat teslimlerine tanındığından, istisna kapsamında teslimekonu edilecek makina ve teçhizatın kullanılmamış olması gerekmektedir. Diğertaraftan, makina ve teçhizatın aksam, parça, aksesuar ve teferruatları istisnakapsamında değerlendirilmeyecektir.

İstisna kapsamında mal satın almak isteyen alıcılar,Sanayi Sicil Belgelerini ibraz ederek alacakları makina ve teçhizatı imalatsanayiinde kullanacaklarına dair beyanlarıyla birlikte bağlı oldukları vergidairesine başvuracaklardır. Anılan mükellefler, bu başvurular üzerine, KDVmükellefiyetlerinin bulunduğuna ve makine-teçhizatı indirim hakkı tanınanişlemlerde kullanacaklarına dair “İstisna Belgesi” alarak, bu belgenin örneğinigümrük idarelerine veya yurtiçindeki satıcılara ibraz ederek işlemlerinigerçekleştirebileceklerdir.

Bu kapsamda yapılan teslimler nedeniyle, telimi yapanmükelleflerce yüklenilen katma değer vergileri, vergiye tabi işlemler üzerindenhesaplanan vergiden indirilecek, indirim yoluyla telafi edilemeyen vergilerise, Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 32'nci maddesi hükmü uyarınca istisnakapsamında işlem yapan mükellefin talebi üzerine iade edilecektir.

İstisna kapsamında alınan makina ve teçhizatın, teslimtarihini takip eden takvim yılının başından itibaren üç yıl içinde; imalatsanayii veya Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetleri dışında kullanılması veyaelden çıkarılması hallerinde, zamanında alınmayan katma değer vergisi alıcıdan,vergi zıyaı cezası uygulanarak gecikme faizi ile birlikte tahsil edilecektir”dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.