SAĞLIKÇILARDAN EYLEM

Aksaray Aile Hekimleri Derneği bir günlük iş bırakmaeylemi yaparak sağlıkçılara yapılan şiddeti kınadı.

SAĞLIKÇILARDAN EYLEM
03.04.2019 / 18:21 334

Aile hekimleri ve sağlık personelleri ile yapılanprotestoda sağlık çalışanları adına Doktor Hekim Şenol Atakan yaptığıaçıklamada: ‘Her geçen gün toplumun birçok alanında olduğu gibi sağlıksektöründe de şiddetin arttığı bilinmektedir. Diğer iş alanlarına göre sağlıktaşiddet 16 kat daha fazladır. Son olarak İzmirBornova 29 No’lu Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi doktorlarından Dr. Nuri ErsoyYoğurtcuoğlu; eşinin ilaçlarını yazdırmak üzere gelen şahıs tarafından,Hekim'in “kişinin kendisi olmadan işlem yapamayacağını” söylemesi üzerinehakaret edilerek darp edilmiştir. Çevrede bulunan sağlık personelleri ve esnaftarafından etkisiz hale getirilen şahıs, yakınlarına telefon ederek 11 kişi ileberaber sopalarla tekrar 29 No’lu Yunus Emre aile sağlığı merkezine gelmişlerdir.Doktor Ersoy Bey, Doktor Elif Hanım ve öğretmen eşi, Aile Sağlığı Merkezi çalışanıhemşire hanımla birlikte onlara yardım eden vatandaşları, komşu esnafı, eczanekalfasını darp etmişler ve aile sağlığı merkezinde de ciddi maddi hasara sebepolmuşlardır. AKAHED yönetim kurulu olarak bu menfur saldırıyı kınıyor yaralıarkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

 Yeter artıkdiyoruz.  Bu son olsun. Sağlıkçalışanlarının uğradığı şiddet ve dozu giderek artmaktadır. Sağlık çalışanlarıkimi zaman sözlü, kimi zaman fiili hatta kimi zaman ölümle sonuçlanansaldırılara maruz kalmaktadırlar. Yıllarca şiddet gördük, hala görüyoruz. Acılarımızöfkeye dönüştü. Her yıl on binlerce şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarıolarak ‘hala acıyla doluyuz’  demek bizirahatlatmıyor. Artan şiddet olaylarından sonra sürekli olarak ilgili yetkiliherkesi uyardık. Sağlıkta şiddet yasasını bir an önce çıkarmalarını istedik herseferinde duymazlıktan geldiler. Bunun için içimizi yakan her olaydan sonra uyarıeylemleri yaptık, yetkililerden somut adımlar bekledik.

İzmir Bornova Yunus Emre aile sağlığı merkezinde de meydanagelen şiddet olayına maruz kalan arkadaşlarımıza destek olmak ve sesimiziduyurmak adına Aksaray Aile Hekimleri Derneği olarak 3 Nisan 2019 tarihinde işbırakma kararı almış bulunuyoruz. Aile sağlığı merkezlerimizde bugün hizmetüretmeyeceğimizi buradan sesleniyoruz. Bugün bir günlüğüne iş bıraktık,tekrarında süresiz iş bırakacağız. Çünkü bizler hekimiyle tüm sağlıkçalışanlarıyla insanız, ölümün yanında değil yaşamın yanında tarafız.

Sonuç olarak Velhasıl Kerim şiddet göstererek asla dahaiyi sağlık hizmeti alınamaz. Yetkililer bu şiddeti kontrol altına almak içingerekenleri yapmazlarsa, hedeflenen iyi bir sağlık hizmeti asla başarılamaz.  Unutmayalım ki yaşamadan yaşatamayız.’ Dedi.

Haber Ali ŞENGÜL 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı