ATSO BAŞKANI GÖKTAŞ KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KANUNU HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

"KayıtYaptırmayanlar 20.000 ile 1.000.000 TL Arasında Ceza İleKarşılaşabilirler"

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu BaşkanıCüneyt Göktaş, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması kanunu kapsamındaaçıklamalarda bulundu.

ATSO BAŞKANI GÖKTAŞ KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KANUNU HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI
28.03.2019 / 17:51 832

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, Kişisel VerileriKoruma Kurumu ile yaptığı görüşme ve yazışmalar neticesinde pek çok gerçek vetüzel kişi tacirin halen VERBİS’e kayıt yükümlülüklerinin yerinegetirilmediğini açıklayan ATSO Başkanı Göktaş, yaptığı açıklamanın devamında; “6698Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında gerçek ve tüzel kişilerinVeri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi olan VERBİS’e kayıt yükümlükleri farklıtarihler itibari ile başlamıştır. Bu kapsamda Odamızın gerçek ve tüzelkişilikteki üyelerin VERBİS sistemine kayıt zorunlukları bulunmaktadır. Sistemekayıt yükümlülüğünün yerine getirilmemiş olmasının idari yaptırım gerektirdiğive 20.000 ile 1.000.000 TL arasında para cezası ile karşılaşılabileceğiunutulmamalıdır.

Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilançotoplamı 25 Milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları içinSicile Kayıt Yükümlülüğü son kayıt 30.09.2019 tarihine kadar, Yurt dışındayerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları için sicile kayıt yükümlülüğüson kayıt 30.09.2019 tarihine kadar, Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllıkmali bilanço toplamı 25 Milyon TL’den az olmakla birlikte ana faaliyet konusuözel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularıiçin Sicile kayıt son tarihi 31.03.2020, Kamu Kurum ve Kuruluşu verisorumluları için Sicile kayıt son tarihide 30.06.2020’dir.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizinmenfaatlerini korumak, kanunlara karşı bilgilendirmek ve herhangi bir cezayamaruz kalmalarını önlemek adına yaptığımız bu açıklamanın önemine bir kez dahavurgu yaparak tüm gerçek ve tüzel kişi üyelerimizin bir an önce VeriSorumluları Sicil Bilgi Sistemi olan VERBİS’e kayıt yaptırmalarını istiyoruz”Dedi.

 Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.