ARTIK ANESTEZİSİZ AMELİYAT MÜMKÜN

Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeperiferik sinir blokları uygulaması başladı.

ARTIK ANESTEZİSİZ AMELİYAT MÜMKÜN
22.03.2019 / 10:53 1946

Türkiye’de nadir hastanelerde yapılan ve genellikle büyükşehirlerde uygulanan periferik sinir blokları uygulaması Aksaray ÜniversitesiEğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yüksek başarı oranı ile ultrasonografi vekullanılan özel bir iğne eşliğinde sinirler görüntülenerek yapılıyor.

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayşegül Ertaşkın ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Karaca tarafından yapılanuygulama ile birçok başarılı ameliyatlar yapılıyor.

Hem genel anestezi almadan ameliyata olanak tanıyan hemde ameliyat sonrası ağrıyı önleyen uygulama hakkında bilgiler veren AksarayÜniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Ertaşkın; “Uygunbölgeye yapılan periferik sinir blokları ile hastanın hiç genel anestezialmadan ameliyatının yapılabilmesini sağlıyoruz. Bunun yanında genel anestezialan hastalarda da bu uygulama ile ameliyat sonrası ağrılarının önlenmesinisağlıyoruz. Hem ağrı önlenmiş oluyor hem de hastaların rahat hareket edebilmesinedeniyle de komplikasyonların önüne geçilebilmesi gibi yararlar sağlıyor.”dedi.

 “Bu yöntem ileomuz, kol, el gibi üst ekstremite ameliyatları ve kalça, diz, ayak ameliyatlarıgenel anestezi almadan rahatlıkla yapılabilir.” diyen Prof. Dr. Ertaşkın, şöyledevam etti: “Karın bölgesi ameliyatlarının ameliyat sonrası ağrıları ve bunabağlı gelişebilecek komplikasyonların önüne geçilmesi de rahatlıkla sağlanmışolur. Ayrıca kronik hastalığı olan ve genel anestezi alması riskli olanhastalar için son derece önemli bir yöntem olan ultrason eşliğinde yapılan bubloklar, riski yüksek olan hastalara ameliyat olma imkanı sunuyor. Bu işleminartık hastanemizde ultrasonografi eşliğinde uygulanıyor olması sinirlergörüntülenerek uyuşturulduğu için hem hasta güvenliğini hem de işleminuygulanabilirliği ve başarı oranını artırmaktadır.”

Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi OnurKaraca, artık güçlenen bir anestezi kadrosu ile Aksaray’da birçok ameliyatınyapılmasına olanak sağlandığını ifade etti. Karaca; “Biz ekip olarak anestezivermek için yeterli bilgi, tecrübe ve birikime sahibiz. Bunun yanı sıraanestezi vermeden de ameliyat olanağı sağlayan ve Aksaray'da bir ilki teşkileden uygulamayı başlattık. Sadece büyük şehirlerde ve belirli hastanelerdeyapılan bu uygulama ameliyat kapsamında birçok fayda sağlıyor. Bu güçlükadromuz ve uyumlu ekip çalışmamız ile birçok ameliyatın burada yapılmasınısağlayarak il dışı sevkleri de en aza indirgiyoruz.” diye konuştu.

 “El birliğiiçerisinde, alanında dikkat çeken bir Tıp Fakültesi oluşturma gayretindeyiz”diyen Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, akademik kadronun dabu eksende her geçen gün güçlendiğini aktardı. Tıp fakültesi ile birlikteAksaray’da artık yapılmayan bir çok ameliyatın ve sağlık uygulamalarınınyapıldığını aktaran Rektör Şahin; “Toplumsal karşılığı olan ve faydalı işleryapmanın gayretindeyiz. Tıp Fakültesi Aksaray’ımız için bir hayaldi ve şükür buhayali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu tür uygulamaların ve sadecebelirli illerde yapılabilen uygulamaların Aksaray’da uygulanmaya başlamasıbizlerin bu mutluluğunu artırıyor.” dedi.

Haber Ali Şengül


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.