SAADET ZİNCİRİ KURDULAR

Aksaray Baro Başkanı Ramazan Erhan Toprak ve YönetimKurulu üyeleri Cumartesi sabahı basın mensupları ile bir araya gelerek, Kazadanışmanlık şirketlerinin kurdukları saadet zinciri ile halkı dolandırdıklarınıve haksız kazanç elde ettikleri gerekçesi ile suç duyurusunda bulunacaklarınıve bunun için de delil toplama çalışmalarını başlattıklarını belirtti.

SAADET ZİNCİRİ KURDULAR
16.03.2019 / 18:17 705

Baro Başkanı Ramazan Erhan Toprak basın toplantısındayaptığı konuşmada, Sözlerime başlamadan önce Yeni Zelanda’da gerçekleşen terörsaldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarınabaşsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Tüm İslam dünyasının ve YeniZelanda halkının başı sağ olsun.

Bizleri kırmayarak davetimize icabet ettiğiniz içinhepinize teşekkür ediyorum. Sizlerle buluşmamızın sebebi, gerekmeslektaşlarımızın gerekse tüm vatandaşlarımızın ortak sorunu olan HasarDanışmanlık Şirketlerinin bugünkü geldiğimiz noktada yarattıklarımağduriyetleri, içine girdikleri kirli ilişkileri, para kazanmak uğrunatevessül ettikleri yasadışı yolları sizlerin aracılığı ile tüm kamuoyu ilepaylaşabilmek ve bu noktada bu yasadışı yapılarla ciddi ve sistemli bir şekildemücadele edeceğimizi herkese ilan edebilmektir. Bu hususta vereceğinizdesteklerden ötürü hepinize şimdiden teşekkür ediyorum.

Özellikle son birkaç yıldır adeta mantar gibi çoğalan vesayıları her geçen gün daha da artan hasar danışmanlık şirketleri sanırımhepimizin dikkatini çekmektedir. İlk bakışta çok masum gibi görünen buoluşumlar esasında çok tehlikeli, kirli ilişkiler içerisine saplanmış,kanunlara aykırı faaliyetler yürüten yapılardır. Bu yapılar, yaygın olaraktrafik kazaları neticesinde vefat eden ya da sakat kalan vatandaşlarıntazminatlarının tahsili için faaliyet göstermektedirler. Çalışma usullerinedikkat edilecek olursa, bu yapıların iç yüzü daha net anlaşılabilecektir.

Kazadan dakikalar sonra, daha ailesinin haberi yokken, buşirketler kazazedeye ulaşabilmektedir. Daha yaralarınıza dikiş atılmakta ikensözleşme imzalatmayı talep edebilecek kadar ileri gidebilmektedirler. Buşirketlerle ortak çalışan polis, jandarma, adliye çalışanı, hastane çalışanıolduğu ihtimali bu görüntü karşısında maalesef kuvvetle muhtemel hale geliyor.

Yine bu şirketler, resmi kurumlarda tanıdıklarının olduğunuve bu ilişkileri kullanarak maluliyet oranlarını ve tazminat oranlarınıolduğundan yüksek çıkarabileceklerini ve tazminatı çok kısa sürede tahsiledebileceklerini vaat ederek kazazedeleri kandırma yoluna gidebiliyorlar.

Sigorta şirketlerinde çalışan bir kısım şahıslarla dayakın ilişkiler kurarak ve bu şahıslara da pay vererek tazminatların yüksekçıkarılması noktasında kanun dışı işlere tevessül ediyorlar.

Kazazedelerle yaptıkları sözleşmelerde tahsil olunacaktazminatın %30-40-50’sine varan oranlarda komisyon kararlaştırıyor, bu husustakazazededen zaman zaman senet alıyor, zaman zaman alacağın temliki sözleşmesiyapıyor, sözleşmelere cezai şart koyuyor, kazazedenin sözleşmeden vazgeçmesihalinde yüksek miktarlarda komisyon ve cezai şart talebi ile icra takibiyaparak kazazedenin mağdur edilmesine sebep oluyorlar. Bu şirketler vatandaşınhakkı odaklı değil para kazanma odaklı çalıştıklarından tazminatların tahsiliaşamasında vatandaş kaza anındaki şaşkınlığı ile imzaladığı sözleşme nedeniyleciddi hak kayıplarına uğruyor.

Hasar Danışmanlık şirketi ile sözleşme yapan kazazede,hangi avukata vekâlet verdiğini bilmiyor, avukatlarla vatandaş hiçbir şekildegörüştürülmüyor, vatandaş notere yönlendiriliyor ve Türkiye’nin birçok ilindeçalışan 30-40-50-60 kadar sayıya varan farklı avukatlara toplu vekâletverdiriliyor. Kazazede, avukatlarını azletmek istemesi halinde avukat sayısıçok fazla olduğundan çok yüklü miktarlarda noter masrafı ödemek zorundakalıyor, böylelikle vatandaşın azil yoluna gidebilmesi imkânsızlaşıyor.

Bu yapılar, çalışanlarını cenazelere dost gibi göndererekkazazede ya da müteveffanın yakınları ile samimi ilişkiler kurulması yolunagidiyor ve vatandaşın güvenini kazanmaya çalışıyorlar. Zaman zaman dakendilerini avukat gibi tanıtarak vatandaşımızı kandırıyorlar.

Vatandaşlarımızın doğrudan ilişki kurduğu bir avukatınınolması halinde ise hasar danışmanlık şirketleri bu meslektaşı karalayarak,kendisine çok daha yüksek miktarlarda tazminat kazandırabilecekleri vaadi ileavukatın azlini sağlayabiliyorlar.

Bugün geldiğimiz noktada bu şirketler artık sadece trafikkazaları değil, iş kazası, kıdem ihbar tazminatı, fazla mesai alacağı gibialanlara da girerek yasal engel olmasına rağmen doğrudan avukatlıkfaaliyetlerini yürütebilecek kadar pervasızlaşabilmektedirler.

Adalet Bakanı sayın Abdülhamit Gül’ün bu şirketlerleilgili yaptığı açıklama da bu anlamda kayda değerdir. Sayın Bakan da buşirketlere itibar edilmemesi gerektiğini, gidilecek tek adresin avukatlarolduğunu geçtiğimiz günlerde ulusal basında dile getirmiştir.

1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35.maddesine göre sadeceavukatların yapabileceği işlerin bu şirketler eliyle yürütülmesi açıkça suçteşkil etmektedir. Yine 5237 sayılı TCK’nun göndermesi ile Avukatlık Kanunu’nun48.maddesi uyarınca “Avukata çıkar karşılığında iş getirmek” de suç teşkiletmektedir.

Ancak maalesef olay bu kadar basit de değildir.Karşımızda devletin her kademesine sızmış çok komplike bir yapı, kazazedelerinkanı üzerinden kazanılan trilyonların konuşulduğu bir saadet zinciri mevcuttur.Bu yapı içerisine bulaşmış birçok kamu görevlisi bulunmaktadır.HasarDanışmanlık Şirketlerinden aldıkları rüşvet karşılığında, vatandaşlarımızınkişisel bilgilerini bu yapılara aktararak bu yapıların vatandaşa anındaulaşmalarını sağlayan, hastanelerden alınan maluliyet raporlarında oynamayapılarak gerçek dışı yüksek oranların çıkarılmasını sağlayan, hasarlıaraçların hasar oranı ve tamir bedelinin yüksek çıkmasını sağlayan, trafikkazalarında kusur oranlarının gerçeğe aykırı çıkmasını sağlayan, bu şirketlerlemenfaat birlikteliği içerisine giren, avukat, hâkim, savcı, polis, jandarma,adliye personeli, sigorta eksperi, morgçu, cenaze nakil şoförü, adı ve ünvanıher ne olursa olsun ayırt etmeksizin bu şahısların cezalandırılmaları içinüzerimize düşen ne varsa yapacağımızı belirtmek istiyorum. Dışarıdanbakıldığında danışmanlık şirketi gibi görünen bu yapıların üzerindeki perdekaldırıldığında başta adliye, emniyet ve jandarma teşkilatı ve hastaneler olmaküzere birçok kurum ve kuruluşta çalışan memurlardan oluşturulmuş, büyük birmenfaat ve rant ağının kurulduğu görülecektir. Ne emniyet, ne jandarma ne deadalet teşkilatımızın, bu rant ağına bulaşan içindeki şahıslara asla gözyummayacaklarına inancım tamdır.

Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum!

Aksaray Baro Başkanlığı Meslek Sorunları Komisyonubünyesinde oluşturduğumuz 0 535 442 51 51numaralı HASAR ŞİRKETİ MAĞDURHATTI’mızı arayarak ya da doğrudan Baro Başkanlık binamıza gelerek yaşadıklarısıkıntıları, uğradıkları haksızlıkları, kendileri ile kimlerin irtibatsağladığını, yaşadıkları mağduriyet süreçlerini en ince ayrıntısına kadaranlatmalarını ve varsa ellerindeki belgelerin bir örneğini de BaroBaşkanlığımıza vermelerini istirham ediyor, Aksaray Barosu olarak Hasar DanışmanlıkŞirketi mağduru olan tüm vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu siz değerli basınmensuplarımızın huzurunda bir kez daha bildiriyorum” dedi.

Haber Ali Şengül


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.