DÜN 13.YAŞINI DOLDURAN AKSARAY ÜNİVERSİTESİ BUGÜN 14. YAŞINA GİRDİ!

12 Fakülte, 3Enstitü, 1 Eğitim ve 1 Araştırma Hastanesi, 1 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokuluve 17 Araştırma Merkezi ile ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyinde 24000’eyaklaşan öğrencinin okuduğu dün 13 yılını doldurarak bu gün 14. yılından günalan Üniversitemizin mutlu istikbali atanmış ve seçilmişlerle, MeslekOdalarıyla STK’lar ve medya tarafından samimi destekte.

DÜN 13.YAŞINI DOLDURAN AKSARAY ÜNİVERSİTESİ BUGÜN 14. YAŞINA GİRDİ!
16.03.2019 / 18:04 2000

   Almanya/Duisburg-Üniversitemizin birlikte kurulduğu devlet üniversiteleri arasında en hızlışekilde her yönüyle gelişen  bir eğitimkurumu olmasının kuruluşundan itibaren görev yapan rektörlerin ve  kurmay heyetinin samimi çabasıyla sağlandığınıbelirten hemşerilerimiz Üniversitemizin mutlu istikbali atanmış ve seçilmişlerle,Meslek Odalarıyla STK’lar ve medya tarafından samimim destekte ve orta vadedeGenç Osman kampüsünün planlanarak bu planın uygulamaya konmasında” dediler.

   Almanya/Hamburg-Milletvekili seçilmeden Aksaray sathına gelmesini sağladığı hizmet destanlarıylailimize kazandırdıklarıyla efsaneleşen 8’i milletvekili 2’si il başkanı olmaküzere iki elin parmaklarını geçmeyen siyasetçilerinden Akademisyen ve YazarOrhan Aydın tarafından  1986-1987eğitim–öğretim yılında Teknik Programlar Bölümü adı altında SelçukÜniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksekokulu olarak eğitim ve öğretime başlayanokulla temeli atılan Aksaray Üniversitesi bu gün 14. Yaşına girdi.

“KENDİSİ HİMMETE MUHTAÇ DEDE KİME HİMMET EDE!!!”SÖZÜNDEKİ GİBİ AKSARAY KAMPÜSÜNDEKİ YÜKSEKOKUL VE FAKÜLTELER YENİ KURULANKENDİSİNE HİÇ BİR KATKISI OLMAYACAK N.Ü’YE AKLA ZİYAN BİR ŞEKİLDE BAĞLANDI!

    Daha önce ilkYüksek okulu ve ardından ise kurulan diğer Yüksek okul ve Fakülteleriylebirlikte Konya Selçuk Üniversitesine bağlı iken Niğde Üniversitesi’nin 1992tarihinde kurulması ile 11 Temmuz 1992 tarih ve 21821 sayılı Resmi Gazete ilanıile mevcut  Aksaray’daki tüm yüksekeğitim veren  kurumlar “Himmete muhtaçdede kime himmet ede” sözündeki gibi yeni kurulan ve bu nedenle Aksaray’a ve Mevcut Yüksek eğitim veren kurumlarına hiçbir olumlu katkısağlayamayacak Niğde Üniversitesi’ne akla ziyan bir şekilde bağlandı.

13 YIL’DAN FAZLA ZAMANDA AKSARAY MİLLETVEKİLLERİYLEMESLEK ODALARI VE STK’LARININ AKSARAY İÇİN İSTEDİKLERİ HER ŞEY İÇİN”BİZEDEOLURSA?(!)” AKLA ZİYAN TAVIRLARLA N.Ü YÖNETİMİ TARAFINDAN AKSARAY KAMPUSÜNE ENGEL ÜSTÜNE ENGELLERÇIKARTILDI!!!

   1992’den-2005’in 30 Ocak günü sabaha kadar TBMM’sinde kabul edilen 15Devlet üniversitesi kurulmasıyla ilgili kanunun dönemin Cumhurbaşkanı A. Sezertarafından veto edilmesi ve bu kanunun Mecliste yeniden görüşülmesiyle kabuledilmesiyle nihayetinde kendi üniversitemize kavuştuk.

    Bu kanunu resmigazetede yayınlanmasıyla yürürlüğe girdiği 17. Mart 2006 tarihine kadar geçen13 yıldan fazla zaman boyunca Aksaray Milletvekilleriyle Meslek Odaları veSTK’ları tarafından Aksaray kampüsüne yapılması için yaptıkları tüm girişimlerNiğde Üniversitesi yönetimi tarafından ”Aksaray’a ne açılırsa aynısından bizede açılarsa?(!) “şeklindeki itirazlarla sürekli olarak gelişmemize engel üstüneengeller çıkartıldı.

AYDIN KURDU!, YAŞAR, ALABOYUN, AÇIKGÖZ VE TOPRAK’DA NİĞDEÜNİVERSİTESİNDEN KURTARDI!

     ASÜ’nün temeliolan İlk Meslek Yüksek Okulunun Orhan Aydın tarafından kurulmasından 16 senesonra yapılan 2002 Genel seçimlerinin ardından Türkiye’de kurulacak ilk DevletÜniversiteler arasına Aksaray’ında girmesi için Aksaray milletvekillerinin doğal lideri Ahmet Yaşar labirlikte o zamanki milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun,Ruhi Açıkgöz ve RamazanToprak’ın birlikte samimi çalışmalarıyla Aksaray’ında dahil edildiği kanun 30Ocak 2005’i sabahı mecliste kabul edildi.

    O zamankiCumhurbaşkanı Sezer tarafından veto edilen kanunun Mecliste yeniden kabuledilmesiyle 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarakyürürlüğe giren 5467 Sayılı Kanun ile Aksaray’daki mevcut fakülte veyüksekokulların Niğde Üniversitesinden alınarak kendi üniversitemizinRektörlüğüne bağlanmasıyla engellemelerden kurtulduk.(Haber Araştırma belge ve bilgiler Gazeteci Ali Genç arşivi)

 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.