ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEDİLER, GEÇİLMEDİ!

Aksaray Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve DayanışmaDerneği Başkanı Hüseyin Koçak mesajında şunları kaydetti; Türk milletinin gururkaynağı, muzaffer tarihinin mümtaz sayfalarından biri olan ve 104.yıl dönümünü kutladığımız18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik uğruna tümvarlığını ortaya koyduğu unutulmaz bir destandır.

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEDİLER, GEÇİLMEDİ!
14.03.2019 / 18:03 272

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104.Yıldönümü tümTürkiye’de olduğu gibi Aksaray Şehitliğimizde de törenle icra edilecek.Şehitliğimizde düzenlenen Şehitleri Anma Programı icra edildikten sonra AksarayŞehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimizce dernek binamızdaöğle namazına müteakip tüm şehitlerimiz için Mevlit-i Şerif okutulacaktır.Akabinde yemek ikramımız olacaktır. Bu program Facebook üzerinden canlı olarakyayınlanacaktır. Mevlit-i Şerif Mevlithan Ahmet Yücel Hoca tarafındanokunacaktır.

ÇanakkaleZaferi’nin Önemi

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilafDevletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri;Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkaleboğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik veaskeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zapt etmek suretiyle Almanya′nınmüttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmakamaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir. Ancak saldırılarıbaşarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Çanakkale Zaferi'ninüzerinden tam 104 yıl geçti. Dünya tarihine geçen 18 Mart Çanakkale Zaferi TürkTarihi'ndeki eşsiz zaferlerden biridir.

250 Bin ŞehitVerdik

Kocaman bir dünya savaşının sadece bir cephesi olsa da,Çanakkale hem kazanan hem de kaybeden için pahalıya mal oldu.490.000’e yakınaskerle gelen işgalci kuvvetler,300.000’den fazla kayıp verdi. Buna karşılıkOsmanlı tarafının 315.000 askerinin 250.000 tanesi ana yurdunu korurken şehitoldu. O tarihe kadar eşi görülmemiş bir cephe olan Çanakkale sonucunda toplamdayarım milyondan fazla insan genç yaşta hayatını kaybetti.

Çanakkale Zaferi’nin 104.yıl dönümünde bu vatanı, bayrağıve istiklali bizlere mukaddes bir emanet olarak bırakan Çanakkale şehitlerimizbaşta olmak üzere, geçmişten bugüne gerek istiklalimiz gerekse bölünmezbütünlüğümüzü müdafaa uğruna kendini feda eden tüm aziz şehitlerimizi vekahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Ruhunuz şad olsun.

Çanakkale geçilmez dediler, geçilmedi!

Analar ağladı, oğullar savaştı.

Ne olursa olsun dediler, cepheye gittiler;

Analar ağladı, oğullar savaştı.

Kürdü, Türk’ü, lazı, çerkezi,

Kimi harbiyeli, kimi liseli.

Ağası da var çiftçiside,

La İlahe İllallah! diyerek savaştı hepsi,

En sonunda kazandılar bu büyük zaferi!

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı