KADINLAR GÜNÜNE ÖZEL İKİ SERGİ AÇILDI

DünyaKadınlar Günü münasebetiyle Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Konferans Salonu FuayeAlanında iki önemli serginin açılışı gerçekleştirildi. 

KADINLAR GÜNÜNE ÖZEL İKİ SERGİ AÇILDI
11.03.2019 / 18:44 1213

- Aksaray Yöresine AitDokuma Örnekleri İlgi Gördü -

“İlmeklerve Emekler” isimli kişisel dokuma sergisini beğeniye sunan Güzelyurt MeslekYüksekokulu Öğretim Görevlisi Semra Kılıç Karatay, Aksaray yöresine ait dokumakültürünün detaylarına yer verdiği çalışmasında, hem sanat, hem de emekvurgusunun ön planda olduğunu söyledi. Aksaray’ı ve ASÜ’yü ön planda tutmakadına temayı yöresel motiflerden seçtiklerine dikkat çeken Semra Kılıç Karatay,“Aksaray’ın farklı yörelerindeki dokuma kültürünü harmanladık. Bu sergi biryanıyla sanat boyutuna vurgu yaparken, diğer yanıyla da emek vurgusundabulunuyor” dedi.

- 57 ÜniversitedenKatılımcıların Eserleri Sergilendi -

GelenekselTürk El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETSAM) tarafından açılan“Nisa” isimli Uluslararası Karma Sergi de ise resim, heykel ve grafikçalışmaları yer aldı. GETSAM Müdürü Öğretim Görevlisi Fatma Küçük, “nisa”ifadesinin Kur’an’ı-ı Kerim’de de yer aldığını ve “kadın” anlamına geldiğinibelirterek, “Kadınlar Günü münasebetiyle sergimize Nisa ismini verdik. Yurtiçive yurtdışında bulunan toplam 57 farklı üniversiteden akademisyen ve sanatçınıneserleri bu sergide yer alıyor. Gelenekli ve modern sanat eserlerinden oluşansergimizle hem şehrimize, hem de Üniversitemize katkı sunmaya çalışıyoruz”dedi.

- Sanat, İç DünyamızıGeliştiren En Önemli Alan -

Heriki sergiyi de gezen ve çalışmalar hakkında akademisyenlerden bilgiler alan ASÜRektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, sanatın, bir toplumun iç dünyasını geliştiren enönemli alan olduğunu belirtti. Nezaket, zarafet, estetik, saygı ve sevgi gibi değerlerin,bu sergiler aracılığıyla neşvünema bulabildiğine vurgu yapan Şahin,“Sergilerin, bu gibi değerlerin öne çıkması adına son derece anlamlı olduğukanaatineyiz. Ayrıca Kadınlar Günü’ne dair vurgu da son derece anlamlı. Emeğigeçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Sergileriakademisyenler, öğrenciler ve şehirden gelen davetliler ilgiyle takip etti.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.