CAMİ VE NAMAZ SEVGİSİ AŞILANDI

Aksaray ile birlikte tüm Türkiye'de 4-10 yaş grubuçocuklara cami ve namaz sevgisini aşılamak maksadıyla etkinlikler yapıldı.

CAMİ VE NAMAZ SEVGİSİ AŞILANDI
25.02.2019 / 07:00 1350

İHH ÇOCUK KULÜBÜ Eğitim programı kapsamında gerçekleştirilenetkinlikte çocukların doyasıya eğlendiği görüldü.

Etkinlik ile ilgili açıklama yapan Aksaray İHH İnsaniYardım Derneği Başkanı Önder ÖZKAN, İslam'ın şartlarından biri olan NAMAZ'ınönemine değindi. Namazsız bir Müslüman'lığın mümkün olmadığını vurgulayanÖzkan, küçük yaşta çocuklara namaz sevgisinin ilk etapta evde ebeveynleritaklit etmekle başladığını ve sonra kalıcı hale gelmesi için edindiği çevre ileibadetin devamlı hale geldiğini söyledi.

Aksaray İHH Çocuk Kulübü Cami buluşması 35 çocuklabirlikte Merkez Eyüp Sultan Camii'nde gerçekleşti.

Cami cemaatinin aralarında saf tutan minikler cemaattarafından onore edildi. Namaz sonrası çocuklara caminin tanıtımı yapılarak, bumekanların Müslümanların ikinci evi ve günde beş vakit ibadet için buluşmanoktası olduğu vurgulandı.

Camilerin sadece ibadet değil aynı zamanda arkadaşlarınbir araya gelerek hayırlı faaliyetlerin yapılabileceği, sohbet edilebilecekmekanlar olduğu da hatırlatıldı.

Basit sorularla cami ve namaz ile ilgili bilgi yarışmasınınyapıldığı etkinlikte çocuklar sürpriz hediyelerle sevindirildi.

Çeşitli oyunlarla mutluluğun zirveye çıktığı etkinliğinçocuklarda çok olumlu etki bıraktığı anneleri tarafından ifade edildi.

Bu tür eğitici faaliyetlere devam edileceğini belirtenDernek Başkanı Özkan, "Ağaç yaş iken eğilir." ilkesi gereğincenamazın çocuklara erken yaşta sevdirilmesi gerektiğini ve tüm Aksaray'lıminiklerin İHH ÇOCUK KULÜBÜ'ne katılabileceklerini sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

durd_� �p��3rı boşlukta yankılanıp sönüyor. İdam edilenlerin “ah”ları arş-ı alayaulaşırken, ailelerinin gözyaşları insanlığımızı boğuyor. Sisi’nindestekçilerinin idamları görmezden gelmek şöyle dursun aksine “terörlemücadele(!)” yalanıyla desteklediği bir vasatı yaşıyoruz.

Bugün bütün İslam dünyası benzer bir saldırı altında.

Bangladeş hükümeti Müslüman âlimleri ve önderleri idamediyor; dünya sessiz.

Çin’de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz idam ediliyor, birmilyon Doğu Türkistanlı kamplarda işkence görüyor; dünya sessiz.

Filistin’de her gün siviller, masumlar katlediliyor;dünya sessiz.

Arakan’da idamlar, katliamlar, sürgünlerle soykırımuygulanıyor; dünya sessiz.

Yemen’de masumlar katledilip, halk açlığın soğuk ellerineterk ediliyor; dünya sessiz.

Suriye’de her gün varil bombaları, kimyasallar, işkenceve tecavüzlerle insanlık yok ediliyor; dünya sessiz.

İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, savaş, katliam,idam…

Mısır’da yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki dünyadasaflar nettir. Bir tarafta emperyalizm ve onların işbirlikçi kuklaları; diğertarafta sömürülen ve ezilen kitlelerle onların sesi olma onurunu canlarıylaödeyen vicdanlı insanlar. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük nutku çekenlerleİslam dünyasını kana bulayanlar aynı safta ve aynı kesimler.

Mazlum toplumların ve Müslümanların haklarını savunanlarise dünyada yalnızlaştırılmaya, itibarsızlaştırılmaya, yok edilmeyeçalışılıyor. Demokratik seçimlerle gelen ve halkın büyük kısmının desteğinialan liderlere kolaylıkla “diktatör” diyenler, cuntacı Sisi’yi başkentlerindeağırlamak için birbirleriyle yarışıp, onu demokrasi kahramanı ilanedebiliyorlar. Bu ikiyüzlülüğü saklama ihtiyacı bile duymuyorlar.

Mazlum toplumların ve Müslüman ümmetinin kendi göbeğinikendisinin kesmesinden başka çıkar yol yoktur. Ümmetin “vasat”laşması veMazlumların dayanışması yeniden diriliş ve uyanışın ön şartıdır. Yeni bir dünyamümkün diyenlerin seslerini ve güçlerini birleştirmeleri ve gürleştirmelerindenbaşka bir seçenek görünmemektedir.

Kendisine “hakkı ve adaleti ayakta tutma” vazifesiyüklenmiş ümmetin bu sessizliği, bu kayıtsızlığı İslam dünyasına dişlerinigeçirmek için bekleyenleri maalesef ki cesaretlendiriyor.

O nedenle biz onurun direnişte, izzetin hakkıhaykırmakta, dirilişin zulme karşı mazlumu savunmakta ve kurtuluşun adaletiayakta tutmakta olduğuna inanan Memur-Sen olarak, bugüne kadar susmadık,susmayacağız.

Dayanışma ruhuyla hareket etmekten ve dayanışmaçağrılarımızı bıkmadan usanmadan sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz. “Haksızlıkkarşısında susan dilsiz şeytandır” sözünü şiar edinen bizler şu ilahi buyruğaiman etmişiz:

"Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size ateş dokunur.Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra yardım da göremezsiniz."(Hud, 113)

Bu vesileyle Memur-Sen olarak, Mısır’daki idamlarındurması için bütün onurlu kesimlerin insanlık ortak paydasında, hak veadaletten yana birleşmeleri ve güçlü bir itirazda bulunmaları çağrımızıyineliyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatına acil toplanma çağrısı yapıyoruz.

Cuntacı Sisi ve destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.Mısır’da idam edilen gençlerimizin şehadetleri vesilesiyle kendilerine rahmet,ailelerine ve bütün İslam ümmetine başsağlığı diliyor, Mısır zindanlarındakimasum ve mazlum kardeşlerimizle dayanışma irademizi bir kez daha ifade ediyoruz”dedi.


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.