KULAK SAĞLIĞINA DİKKAT

Kulaklarımız bizim en önemli duyularımızdan biridir.Yenigün Gazetesi olarak dünyaya açılan penceremiz olan kulak sağlığı ve işitmehakkında bilgiler almak için Maxses işitme cihazları işletmesi doktorlarından OdyologSüleyman Eğilmez’in konuğu olduk ve tavsiyeler aldık.

KULAK SAĞLIĞINA DİKKAT
04.02.2019 / 15:24 4028

Öncelikle sizi vekısaca işiniz tanıyabilir miyiz?

İstanbul üniversitesinden mezun oldum 6 aydır da Maxsesİşitme Cihazları firmasında çalışmaktayım. Burada işitme testi yapıyoruz veişitme cihazı tedarik ediyoruz.. İşitme cihazı hakkında ön bilgi vermekgerekirse; işitme cihazı duyma kaybını tedavi etmez sadece ilerlemesini durdurur.İnsanlar bunu bir önlem olarak bize geliyorlar. Ayrıca işyerlerine başvurulariçin işitme testi yapıyoruz. 4 yıllık bir kurumuz. Daha önce şahıs işletmesiidi Aksaray’da ki firmamız haricinde 6 şubemiz daha var.

Buraya gelen hastalarımız işitme cihazına ihtiyacı varsaönce işitme testi yapıyoruz daha sonra işitime testine uygun cihazı seçiyoruzardından cihazı deniyoruz. Hasta cihazdan memnun kaldığı taktirde cihazınıtakıp uğurluyoruz buradan.

 İşitme cihazı alırken sosyal güvenlikkurumunu katkısı oluyor mu?

Tabi ki. Doktordan işitme cihazıyla ilgili raporu varsaemekliye 675 TL’sini devlet karşılıyor. Çalışanların 600 TL’sini devlet karşılıyor.Çocuk hastalarda bu rakam biraz daha fazla oluyor. Yaş aralığına göre değişiyor900 ila 1200 TL arasında değişiyor bu rakam.

İş başvurularında insanlardan istenen testin içeriğininedir neden istenir?

İşitme kaybı yaşayan bir insanın işe başlaması işgüvenliği açısından doğru değil. Çalıştığı firmada kaza anı olduğunda uyarsanızdahi duymayacağından işitme testi iş güvenliği açısından muhakkak gereklidir busebepten firmalar işe almadan önce çalışanlarını bize yönlendirir ve bizde testsonucuna göre bu hasta normaldir çalışmasında bir sıkıntı yok, işitme kaybınormaldir dediğimiz takdirde işe başlayabilirler .

Ne kadarlık birişitme kaybı normal sayılır?

0 ile 20 desibel arası işitme kaybı ortalama olarak normal kabul edilebiliyor .

İşitme kaybıyaşamamak için insanlar nelere dikkat etmeli?

İşitme kaybının bir çok sebebi var bazen gereken her şeyiyasanızda işitme kaybı kaçınılmaz oluyor. Yaşlılık işitme kaybı yaşanabilir,genetik olarak doğuştan gelebiliyor işitme kaybı ama genel olarak uyarıdabulunmak gerekirse yüksek sesle müzik dinlemek te işitme kaybına neden olabiliyor.İşitme kaybını önlemek çok mümkün değil aslında.

Yine de insanların işitme kaybı yaşamaması için dikkatetmesi gereken şeyler var. Bunlardan biri az önce dediğim gibi yüksek sestenkendilerini korumak. Ani hareketten kaçınmak kulağa bir darbe almamak için.Kulaktan alınan darbe sonucu travma işitme kaybına neden olabiliyor.

Kulağımızıntemizlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kulak çöpü ile temizlemediğimiz sürecek kulak temizliğisağlıklı. Biz kulak çöpünün temizlediğini sanıyoruz ama iyice içeri itiyor.Kulak zarına doğru sonra duyum kaybına neden oluyor. Onun yerine herhangi birsağlık kurumunun KBB bölümüne gittiğiniz zaman oradaki uzman doktor kulakkirini yani bizim buşon dediğimiz hadiseyi vakum yardımıyla çıkartıyor. Dahasağlıklı bir şekilde kulak temizliği yapılmış oluyor.

Bu işlemi ne kadarsürede yapmamız lazım?

Sağlıklı bir insanın kulağı kir üretir ama bunu dışarıatar. Atmıyorsa o kulakta bir problem var demektir. İnsanların düzenli olarak2-3 ayda bir kontrole itmesinde fayda var.

Son olarak kulak sağlığı ile ilgili ne söylemekistersiniz?

Bizim meleğimiz iki bölümden oluşuyor. 2 yıllık okul odyometriolarak geçiyor  mezun olanlar odyometrisoluyor. 4 yıllık okul odyoloji oluyor mezun olanlar  odyolog oluyor. Aksaray’da devlet hastanesidışında tek odyolog benim. odyometrisler ve odyologlar aynı işi yapıyor amaodyologların tanı koyma yetkisine sahip odyometrisler biraz daha işin teknikerkısmını yapıyorlar işitme testi yaptırırken odyologları tercih edilmelidir..

Haber Avni Kuru 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.