İNŞAAT SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA

AksarayMüteahhitler Birliği Başkanı Fatih Güneş yaptığı açıklamada; Döviz kurlarınındüşmesine rağmen inşaat malzemelerine gelen zamma anlam veremediklerini ifadeetti. Aksaray Müteahhitler Birliği olarak 2019 yılından güzel şeylerbeklediğini ifade eden Güneş, bu gereksiz zamlara karşı devletimizin üzerinedüşen görevi yerine getireceğinden şüphemiz yok dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA
02.01.2019 / 14:39 1669

Sondönemde çimento fiyatlarında yaşanan fahiş artış, inşaat sektörünü tamanlamıyla büyük bir çıkmaza soktu. Yapılan yüzde 40 oranında yükselişinardından bir açıklama yapan Aksaray Müteahhitler Birliği Başkanı Fatih GÜNEŞ,konu hakkında devletin ilgili makamlarına inceleme yapılması için başvurudabulunduklarını sektör temsilcileri için yapılan zammın kabul edilebilir olmadığınıdile getirdi.

“ABARTILI VE HAKSIZ”

Açıklamasında;2018 yılının ikinci yarısından itibaren dövizdeki ani yükseliş ve bu yükselişidurdurmak için zorunlu olarak faizlerin yükseltilmesinin inşaat sektörüneolumsuz etki ettiğini belirten Güneş, “İnşaat sektörü ülkemizin delokomotifidir. Fakat sektör kur ve faiz artışından hariç sektöre tedariksağlayan inşaat malzemeleri üreticilerin abartılı ve haksız fiyat artışları dazarar vermektedir” diye konuştu. 

“YÜZDE 40 ZAM ÇOK YÜKSEK”

Sektörüilgilendiren alanlardaki firmaların rekabete girmediklerini ve bu rekabetkurallarına aykırı olarak ortak fiyat belirlediklerini kaydeden Güneş, “Buyönde kamunun mutlaka bir inceleme başlatması gerekiyor. Denetimler daha dasıklaştırılmalı. Son günlerde çimentoya yüzde 40 olarak açıklanan zam oranıbizi derinden üzmüştür. Çimento zammı inşaatın olmazsa olmaz malzemesi betonfiyatlarına artıracaktır” dedi.

“BAŞVURUDA BULUNDUK”

Çimentodakifiyat artışının,  inşaat sektörününyükselişini geciktirecek etkileri olacağını da sözlerine ekleyen birlik başkanıFatih Güneş, “İç piyasadaki fiyatların düşüklüğüne artan kurları bahane edipihracata yönelen çimentocuların ihracat yapıp döviz kazandırmalarını biz deisteriz. Fakat iç pazarı umursamadan yapılacak olan hamlelere karşı çıkarız.Uygulanacak zam oranının haksız fiyat artışı olup olmadığı ve rekabetkurallarına aykırı fiyat belirlenmesi konusunun araştırılması için devletinilgili makamlarına başvuruda bulunduk. Ümit ediyoruz ki çimento ve inşaatsektörünü zor durumda bırakmayacak kabul edilir bir artış gerçekleşir”açıklamasında bulundu.

 Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.