PROF. AYFER MENTEŞ’E PROJE PERFORMANS ÖDÜLÜ

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi KimyaBölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Menteş’in projesine, TÜBİTAK tarafındanProje Performans Ödülü verildi.

PROF. AYFER MENTEŞ’E PROJE PERFORMANS ÖDÜLÜ
02.01.2019 / 14:33 430

TÜBİTAK 113Z296 numaralı “Suda Çözünebilen O-karboksimetilKitosan-İmine Paladyum(II), Molibden(0), Bakır(II) Komplekslerinin Sentezi veUygulamaları” başlıklı çalışmasıyla ödül alan Prof. Menteş, projenin sentezkısmının Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve AraştırmaMerkezinde gerçekleştirildiğini belirtti. Projede Prof. Dr. Mehmet Odabaşı veProf. Dr. Hülya Arslan’ın da araştırmacı olarak yer aldığını kaydeden Menteş,proje kapsamında kullanılan kitosan ve modifikasyonlarının kullanım alanlarınailişkin şunları söyledi: “Geniş kullanım alanına sahip olan kitosanın suluçözeltilerdeki çözünürlük problemi kullanım alanlarını sınırlamaktadır. Yapılanproje ile kitosana göre çözünürlük problemi olmayan yeni bir kitosanmodifikasyonu yapıldı; çeşitli metallerle bağlandı ve daha kararlı bufonksiyonel hali uygulama alanlarında başarılı oldu. Kitosan vemodifikasyonları tarım, ilaç, su arıtma, tekstil, sağlık ve gıda gibi birçokendüstri alanında kullanılabilmektedir.” Bu ödül, TÜBİTAK projelerinde yüksekbaşarı sahiplerine veriliyor.

Proje sonuçları kendi alanında en saygın ve prestijlibilimsel dergilerde yayınlandı. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Prof. AyferMenteş’i çalışmaları münasebetiyle tebrik etti ve başarılarının devamınıdiledi.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı