EMBRİYO MERKEZİ KURULDU

Aksaray’da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, KOP veAksaray Üniversitesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen projeyle embriyotransfer merkezi kuruldu. Kurulan transfer merkezinde ilk embriyo transferigerçekleştirilirken, yılda 1 tane buzağı veren hayvandan 20-25 kaliteli veverimli buzağı alınacak. 

EMBRİYO MERKEZİ KURULDU
17.12.2018 / 14:52 2302

Aksaray’ın Yenikent Beldesinde Damızlık SığırYetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan’a ait çiftlikte gerçekleştirilenembriyo transferine Aksaray Valisi Ali Mantı, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav ve protokol üyeleri dekatıldı. Burada bir açıklama yapan Aksaray Valisi Ali Mantı, “Türkiye’de ilkdefa kamu haricinde embriyo transferi Aksaray ilimizde canlı olarak bugüngördük. İlk defa Aksaray’da bu embriyo transferi gerçekleşecek. Bu da tabi Aksaray’ın,zaten tarım ve hayvancılıkta çok ileri seviyede olan ilimizin daha dagelişmesine sebep olacak. Yeni yetiştireceğimiz hayvanlarla gerek et verimi,gerek süt verimi konusunda çok güzel gelişmeler sağlanacak. Bu da zaten tarımve hayvancılık ülkesi olan Türkiye’de üretimin artması ile birlikte yapmamızgereken teknolojileri de kullanmamız lazım. Burada bugün Aksaray’da ilk defabunu kullanıyoruz” dedi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı BekirKayan ise, “Aksaray’ımızda canlı embriyo transferi bugün burada yapılmakta.Tabi Türkiye genelinde şöyle bir durum var. Özel işletmeler ve kamu kurumlarıharicinde Türkiye genelinde Damızlık Birliği ve KOP projesi adı altında ilkdefa bu proje gerçekleşiyor. Aksaray’ımızda embriyo transfer merkezini oluşturmaktayız.Bunun ilk uygulamasını burada yaptık. Yaklaşık KOP’tan proje karşılığında 3,5Trilyon bir rakam çıkarak Aksaray’ımıza bu embriyo transfer merkezinikazandırmış oluyoruz. Embriyo transfer merkezi sayesinde, kalitesi yüksek, etverimi, süt verimi yüksek hayvanlarda yolda 1 tane hayvan alıyoruz. Ama embriyooluştuğu zaman bu embriyoları uygun şartlı bir hayvana vererek yılda 1 hayvanalırken 2/-25 tane üretip diğer taşıyıcı annelere vererek çoğaltabiliyoruz.Yani burada ıslah yönünde kaliteli hayvanlar elde etmiş oluyoruz” diye konuştu.

Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim ÜyesiTahir Karaşahin, “KOP idaresi tarafından desteklenen Embriyo Transfer Projesiile halkımıza embriyo transferini yaygınlaştırıp kaliteli düve üretmekistiyoruz. Türkiye’de yapılan ilklerden birisi. İnşallah vatanımıza,Aksaray’ımıza çevre illerimize hayırlı olur. Maksadımız burada çiftçilerimizibilinçlendirmek, yurt dışına bağımlılığı azaltmak. Şimdi bizim ülke olarak enbüyük sıkıntımız damızlık düve. Her yıl belki de yüzbinlerce damızlık düvemizyurtdışından geliyor. Biz burada kaliteli ineklerimizi, 40-50 kilo süt verenineklerimizden veya kaliteli et veren hayvanlarımızın normalde yılda 1 defavermesi gereken yavruyu biz 20-25 adet embriyo alarak başka hayvanlardan,kalitesi düşük hayvanlardan damızlık hayvan elde etmiş olacağız” dedi.

Haber Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı